İhtiyaçlar ve Yenilikçilik

Enerjinin Dönüşümü ve Tasarım

Teknoloji ve Tasarımın İhtiyaçlar ve Yenilikçilik öğrenme alanında yer alan Enerji Dönüşümü ve Tasarım ünite sunumlarını bu başlık altında toplamaya çalıştık. Ders anlatımında bizlere büyük kolaylıklar sunacak olan etkili ve kalıcı öğretme yeteneğinize katkı sağlayacak sunumları eminim sizlerde çok beğeneceksiniz. Her teknoloji ve tasarım dersi öğretmenin alet çantası gibi taşıdığı flash belleğinde bulunması gereken bu sunumları herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Hepsi birbirinden farklı bu sunumları hazırlaya öğretmen arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Sunumlar için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Download
Enerjinin Dönüşümü ve Tasarım Ders Sunumu
Teknoloji Tasarım Enerjinin Dönüşümü ve Tasarım Ders Sunumu
ENERJİNİN DÖNÜŞÜMÜ VE TASARIMI.ppsx.pptx
Microsoft Power Point Presentation 3.3 MB
Download
Teknoloji Tasarım Enerjinin Dönüşümü ve Tasarım Ders Sunumu
Enerjinin Dönüşümü ve Tasarım Ders Sunumu
7-sinif-ç1-enerjinin-donusumu-ve-tasarim
exe File 10.5 MB
0 Comments

Enerji Dönüşüm ve Tasarım Örnek Projeleri

PORTAKAL KABUĞUNDAN UZUN ÖMÜRLÜ SÜT

Homojenizasyon sırasında süte 2 ton civarında bir basınç uygulanmakta ve süt proteinlerinin moleküler yapısı büyük ölçüde değişmektedir. Tahrip olan ve sindirilmeyen protein parçacıkları, bağırsaktan kanımıza geçerler, vücut da bunları düşman olarak algılar ve bütün bunlar bağışıklık sistemini tahrip eder. Bunun sonucunda alerjik hastalıklar, bağışıklık sistemi hastalıkları, romatizmal hastalıklar ortaya çıkar. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 4 Comments

ÖKSEOTU BİTKİSİNİN ANTİOKSIDAN ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI

Dış orbitallerinde bir yada daha fazla eşlenmemiş elektron bulunan kısa ömürlü, reaktif atom veya moleküllere serbest radikaller denir. Serbest radikallerin, hücre membranı proteinlerini yıkarak hücreleri öldürmek, membran lipid ve proteinlerini yok ederek hücre membranını sertleştirip hücre fonksiyonunu engellemek gibi birçok zararı vardır. Bu zararlar neticesinde pek çok hastalıklar meydana getirirler. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

MONOSODYUM GLUTAMAT’IN ALLIUM CEPA L. VE TRITICUM AESTIVUM L. ‘DE MITOZ BÖLÜNME VE KROMOZOMLAR ÜZERINDEKI ETKISININ ARAŞTIRILMASI.

MSG’nin bitki hücelerindeki mitoz bölünme ve kromozomlar üzerindeki etkisini araştırarak elde ettiğimiz sonuçları sağlık açısından değerlendirip halkı bilinçlendirebilmek için projemizi gerçekleştirdik.MSG’nin çimlenmeye dolayısıyla mitoza etkisini görebilmek için çeşitli dozlarda (% 0.25, % 0.5, % 0.75, % 1, %2, %4, %6, %8, %10) MSG çözeltileri hazırladık ve bir tane kontrol grubu (saf su) oluşturduk. Petri kaplarına 24 saat, + 4C’de beklettiğimiz buğday tohumlarından 15’er tane alarak çimlenmeye hazırladık. Çözeltilerden 10’ar ml alarak perilere döktük. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

SİVRİSİNEKLERE KARŞI, KİMYASALLAR ALTERNATIF OLARAK(NERIUMOLEANDER)ZAKKUMUN ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI

Özellikle yaz aylarında sivrisineklerin çoğalması sivrisineklerle mücadelede farklı yöntemlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.Halk arasında sivrisineklerle mücadelede elektromatların,elektro likitlerin ve çeşitli doğal yöntemlerin kullanıldığı gözlenmiştir.Bu doğal yöntemlerden bir tanesi de elektromatın tablet yerine zakkum yaprağı konularak sivrisineklerin iç mekanlardan uzaklaştırılmasıdır. Bu çalışma, bu doğal yöntemin geçerliliğini araştırmak ve kimyasal maddelerin kullanımıyla oluşabilecek zararları önlemek için yapılmıştır. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

GÜNEŞ ENERJİSİ- PERISKOP SISTEM İLE IŞIK ALAMAYAN KONUTLARIN AYDINLATILMASI VE ISITILMASI

AMAÇ:

a) Yansıtıcı aynalar yardımıyla güneş enerjisinin depolanması.

b) Güneş alamayan apartmanların ısıtılması ve aydınlatılması amaçlanmıştır.

GİRİŞ:

Projemizin ekstra bir kullanılabilirlik alanı da evlerimizin ısıtılmasında ortaya çıkmaktadır. Genellikle klima ile ısıtılan evlerimizde ısınan havanın yükselmesinden dolayı taban tam olarak ısınamamaktadır. Ayrıca elektrik enerjisine aşırı yüklenmemizden dolayı büyük kentlerde sorunlar yaşamaktayız. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

SURBOJET ENERJİ TASARRUF SOLÜSYONU

Kombilerde Isı iletkenliği yüksek, sudan daha hızlı ısınıp daha geç soğuyan, ısınma ve enerji maliyetlerini düşüren, kalorifer sistemlerinde yüzde 30’e varan yakıt tasarrufu sağlayan bir solüsyon üreterek milli servete bir nebzede olsa katkı sağlamak istedik. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

BINALARDA MAKSIMUM ISI YALITIMI SAĞLAYAN, UÇAK VE ZIRHLI ARAÇLARDA ÇARPMA SONUCU OLUŞAN AŞIRI ISI VE DUMANIN YOL AÇTIĞI KAYIPLARI ÖNLEYEN, HAFIF, EKONOMIK, DOĞA

İnşaatlarda ısı yalıtımı için kullanılabilecek Termomaks Isı yalıtım Levha, benzerlerinden çok farklıdır. Oldukça hafif, doğal, ekonomik, uzun ömürlü Termomaks Isı Yalıtım Levhası, ayrıca içerdeki nemi dışarıya vermekte, dışarıdakini ise engelleyebilmektedir. İnşaatların dışında tüm alanlarda yalıtım ve yanmama özelliğinden faydalanabileceğimiz Termomaks

Isı Yalıtım Levha Uçaklarda ve de zırhlı araçlarda da kullanılabilecek özelliklere sahiptir. Zırhlı araçlarda olası roket vb saldırılarda hasarı en aza indirmek için zırhlı araç bölmelerine ısıya karşı dayanıklı, ısıyı absorbe eden ve transferini engelleyen fayans alaşımlı maddeler kullanılmaktadır. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

BETON CANAVARI SÜLFAT

Hızla gelişen dünyamızda sanayileşmeyle beraber betonarme yapıların sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemizde özellikle büyük şehirlerde kısmen gerekli çalışmalar yapılarak ve uygun betonlar kullanılarak kanalizasyon, su gibi alt yapı çalışmaları ve binaların yapımı sağlansa da küçük şehirlerde ve kırsal kesimde çok bilinçli bir beton kullanımı yoktur.

Alt yapı çalışmalarının sağlamlığı insan sağlığı ve atık maddelerin çevreyi kirletmesi açısından önemlidir. Özellikle deprem kuşağında olan ülkemizde mal ve can kaybını aynı zamanda çevre kirliliğinin en aza indirmek için sağlam yapıların oluşturulması bir gerekliliktir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

GÜNEŞ ENERJİLİ HAVA AKIM TÜRBİNİ

Güneş enerjisiyle sera içindeki havayı ısıtıp soğuk bölge arasında hava akımı oluşturmak amacımızdır. Oluşan hava akımı jeneratörü döndürecek ve elektrik üreteceğiz.

Yöntem ve İşlemler:

Yeryüzüne yakın hava katmanı ısınarak öz kütlesi düşer ve yukarı doğru yükselir. Yükselen bu sıcak havanın yerine, atmosferin üst tabakalarında soğuyan hava kütleleri hareket eder. Oluşan bu hava akımı rüzgar türbinlerinin hareket etmesini sağlamaktadır.Projemizin yapısında ortada uzun bir kuleden ve kulenin tabanında yer alan geniş bir (sera gibi düşünülmüş) bölümden oluşuyor. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

KAPALI SU HAVZALARINDAKI BUHARLAŞMAYI AZALTMAK

Yaptığımız bir deney düzeneğiyle tarıma dayalı su havzalarındaki buharlaşmayla özellikle yaz aylarında kaybedilen su miktarını azaltmak için uygulanabilecek yeni bir yöntemin modeli yapıldı.Bu düzenekte termostatla sıcaklığı sabit tutulan bir cam kap içine su 10 litre su konuldu.Sonra üzerine tel örgü konuldu.Son olarak buzlarla soğutulmuş tel örgü konularak bu üç düzenekte olan buharlaşma miktarı ayrı ayrı ölçüldü. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

KATI ATIK MADDELERDEN FAYDALANILARAK YAPILARIN DEPREME DAYANIKLILIĞININ ARTIRILMASI VEBU MADDELERİNGERİ DÖNÜŞÜMÜNÜN SAĞLANMASI

Betonun yapısındaki en önemli madde çimentodur. Ancak beton yapılırken karışıma su ve kum da ilave edilir. Biz harca bu maddelerin yanı sıra geri dönüşümü oldukça güç olan plastik parçaları (pet şişe) ekledik.3 farklı değişken grup ele aldık.1. grupta 10 kg çimento-kum karışımı ile 5,5 litre su karıştırılarak harç oluşturuldu.2. grupta 10 kg çimento-kum karışımı 5,5 litre su ve 500 gram plastik parçacığı eklendi.3. grupta 10 kg çimento kum karışımı 5,5 litre su ve 1500 gram plastik parçacığı eklendi. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 1 Comments

SU BASKINLARINDA OTOMATİK OLARAK DEVREYE GİREN ELEKTRO-MEKANİK TAHLİYE SİSTEMİ

Sel/su baskınına maruz kalan ev, işyeri, alt geçit, tünel vb. yerlerde insan unsuruna gerek olmaksızın, kendi kendine, otomatik olarak çalışan bir elektronik devre tasarlamak ve yapmak; böylelikle günlük yaşamdaki bir probleme çözüm bulmak ve insan hayatının kolaylaştırılmasına katkıda bulunmaktır. Su baskınlarından korunmanın en kesin yolu bilinçli düzenli yapılaşmadır. Bu nedenle sel potansiyeli olan yerleşim bölgelerinde ne gibi önlemler alınabileceği konusu bu projenin çıkış noktasını oluşturmaktadır. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 2 Comments

GÜNEŞ ENERJİSİNİN DAHA AKTİF KULLANIMI VE FİBER OPTİK KABLO İLE AYDINLATMANIN ARAŞTIRILMASI

Dünyamızda kullanılan enerjinin çok az bir kısmı yenilenebilir enerjidir. Daha çok fosil yakıt enerjisi kullanılmaktadır. Dünyada genellikle yakıt olarak fosil yakıtlar kullanılıyor. Ancak

Fosil yakıtların hem tükeniyor olması hem atmosfere yaydığı gazlar açısından insanlığı yenilenebilir yakıtlar arayışına itmiştir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

SES HÜCRESİNDEKİ ÜÇ BOYUTLU GÖRÜNTÜ

Bu projede amaç günümüzdeki LCD lerde çalışması için kullanılan elektrik enerjisi yerine ses enerjisi kullanmak, ses enerjisinden 3 boyutlu görüntü elde edilebileceğini gözlemlemek, elektriğe olan bu ihtiyacı biraz olsun hafifletmek.Deney sistemi için küp şeklinde çok ince camdan yapılmış bir kap alınarak içine likit konuldu. Hücrenin alt tarafına kare şeklinde güçlü beyaz ışık kaynağı yerleştirildi. Günümüzdeki LCD ler gibi polarize filtreler gibi gerekli olan çeşitli filtreler yerleştirilmiştir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

ŞİPŞAK SICAK SU

Bu projede ön planda olan ve anlatılmak istenen su tasarrufudur. Günümüzde küresel ısınma ile su kaynakları daha da önem kazanmıştır. Önümüzdeki yıllarda su kıtlığının olacağını söyleyen bilim adamlarını dikkate almamız, hem insanlığın gelişimi, hem de ülkemizin geleceği adına önemlidir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

FOTOVOLTAIK SİSTEMLERE YENİ BİR BAKIŞ AÇISI:

Günümüzde alternatif enerji kaynaklarının başında gelen güneş enerjisinin verimi sanayi tipi panellerde en fazla %17’dir. Amacımız bu oranı maliyeti yükseltmeden artırmaktır. Bu amaca uygun olarak güneş panellerinin yüzey alanını artırmanın yanında panelin boyutunu mümkün olduğunca küçültmek gerektiği fark edilmiştir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

TÜKENEMEZ İKİ KUVVETTEN SÜREKLİ ENERJİ ELDE ETME

Günümüzde Fosil yakıtlara alternatif olan yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelme kaçınılmaz hale gelmiştir. Çevreye zarar vermeyen önemli kaynaklar; hidroelektrik, rüzgâr ve güneştir. Bu enerji potansiyellerini elektriğe dönüştürmek de maliyeti yükseltmektedir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

HİBRİT TAŞITLARA HİBRİT AKÜMÜLATÖR

Küresel ısınma ve fosil yakıtların giderek tükenmesi nedeniyle daha çevreci ulaşım araçları geliştirmek popüler teknolojinin önemli konularından biridir. Bu konuda elektrik en zararsız enerji kaynaklarından biri olarak görülmektedir. Ancak enerjiyi depolama amacıyla ağırlığı fazla olan akümülatörler kullanıldığı için kullanılan enerjinin büyük kısmı, aracın yükünün büyük kısmını oluşturan akümülatörün kendisini taşımak için harcanmaktadır. Bu da verimi düşürmektedir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

ORİGAMİ İLE ÇEVRE EĞİTİMİ

Oyun çocuk eğitiminde ilk sıt-rayı alan bir faktördür. Bizim bu dünyamızın geleceği için ise çevre ve sağlık koruma bilinci oluşturma ilk sırayı almaktadır. Bir şeyin bozulduktan sonra tamiri zor olur. Ama bozulması engellenirse güvenli bir şekilde kullanıma devam edilir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 4 Comments

ÇÖLDE TARIM

Toprak, kum ve mermer tozu gibi farklı alanlarda bitki yetiştirdik. Fakat kum ve mermer tozunda bitki yetiştirirken bitki atıklarından oluşturduğumuz küçük parçaları su ile yavaş yavaş ekledik. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

TOHUM BANKASI

Dünyada yaşanan iklimsel değişimlerle siyasal gelişmelerin tüm insanlığı tehdit edecek olması açlık ve kıtlığa yol açabileceğinden kendi ülkemizde de dışarıya bağımlı kalmamak için tohum depolama biriminin kurulabileceğini düşündüm. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

TÜRKİYE’NİN PELET HARİTASI

Sıkıştırılmış talaş, odun yongaları, ağaç kabuğu, zirai ürünler, ekinlerin sapları, fındık, badem, ceviz kabukları, atık kağıt maddeleri, mısır koçanları, pancar küspesi, ayçiçeği çenekleri, kurumuş zeytin ve kiraz çekirdekleri gibi birçok atık ürünlerin karışımı ile preslenerek imal edilen pelet dünyanın pek çok ülkesinde onlarca yıldır kullanılıyor. Biz hiçbir şekilde doğaya çevreye zarar vermeyen tamamen doğal ürünlerin karışımı ile oluşan bu sistemin Türkiye’de kullanılmasını istiyoruz. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

DENİYORUM, EĞLENİYORUM, KORUYORUM ÇEVRE ATOLYESİ

Çevremiz son zamanlarda hızla kirlenmektedir. Kirlenmenin başlıca sebebi insanların bilinçsizliğidir. Çevreyi koruma bilinci daha cocukluk dönemlerinde başlar. Çevrenin önemini fareden ve öğrenen insan çevreye karşı daha çok duyarlı olur. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

KÜÇÜLEN FATURALAR

Projemizin esin kaynağı, ‘the 11th hour’ (11. saat), belgeseli olmuştur. Bu belgeselin ana teması, aslında dünyamızda artan bütün çevresel felaketlerin, sanayileşme ile birlikte insanların fazla tüketim yapmasıi buna bağlı olarak da başta enerji kaynakları olmak üzere doğal kaynakların fazla tüketilmesi idi. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

MANDALİNA KABUĞUNDAN BİR FAYDA

Açılan salçaların buzdolabında dayanım sürelerini arttırmak çin üzerlerine dökülen sıvı yağa alternatif olarak mandalina kabuğunun kullanılabileceğini ispatlama amacındaki projede deneysel bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak, mandalina kabuğu sıvı yağ ve tuz yerine kullanılabilir.

Read More 1 Comments

KIZARTMA YERKEN SAĞLIKLI KALABİLMEK

Kızartma yağlarının zararlarından kurtulabilmek için yapılması gerekenler düşünüldüğünde, kızartma yağlarının birkaç kez kızartmadan sonra değiştirilmesi gerektiği artık biliniyor. Kızartma yağları alınan besinlerle birlikte vücuda fazla kalori demektir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

ÇEVREYİ KORUYAN MAGNETİK ARABA

Projenin amacı; karbondioksit salınımını azaltarak küresel ısınmayı önlemeye yardımcı olmak. Çevre ve insan sağlığını korumaya yardımcı olmak. Yöntem; oyuncak bir arabanın arkasına mıknatıs yerleştirilir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 2 Comments

ENGELLERE DUYARLI ROBOT

teknoloji tasarım
teknoloji tasarım

Bu projede, teknolojiden yararlanarak engelli kişilerin kullanabileceği bir araç yapmak amaçlanmıştır. Bunun için engellere duyarlı bir robot yapımı hedeflenmiştir.DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 1 Comments

‘SALVADORA PERSIKA’ BİTKİSİNİN HAFIZA GELİŞİMİNE ETKİSİ

teknoloji tasarım
teknoloji tasarım

‘salvadora persika’ halk arasında erak ağacı olarak da bilinen bir bitkidir. Diş macunu ve diş fırçasının olmadığı ve kullanılmadığı dönemlerde insanların dişleri temizlemek amacıyla kullandıkları bu bitkinin sadece dişleri temizlemekle kalmadığı bunun yanında aşağıda da görülebileceği etkileri olduğunu okuyunca bunun doğruluğunu kanıtlamak amacı ile bu projeyi yapma gereksinim duyduk. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

AYAK KOKUSU VE AYAK MANTARINA SON!!!

Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi türkiye’de de tıbbi açıdan önemli olan bitkiler yüzyıllardan beri halk arasında hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılmaktadır. Dünya sağlık teşkilatı (who) nın 91 ülkenin farmokopelerine ve tıbbi bitkileri üzerine yapılmış olan bazı yayınlarına dayanarak hazırladığı bir araştırmaya göre, tedavi amacıyla kullanılan tıbbi bitkilerin toplam miktarı 20.000 civarındadır. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

SEBZE VE MEYVELERİN SAKLANMASINDA KORUYUCU OLARAK DOĞAL ANTIBAKTERİYEL BİTKİLER

Az miktarları insan vücudu için zararsız fakat mikroorganizmalar için öldürücü etki yapan ve besin maddelerinin muhafazası için kullanılan kimyasal maddelere koruyucu maddeler denir. Besinlerin kimyasal maddeler katılarak saklanmasında sitrik asit, karınca asidi (formik asit), salisilik asit, laktik asit, kükürt dioksidi veya tuzları gibi kimyasal maddeler kullanılabilir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

KÜLDEN ÇEVRE DOSTU SABUN ÜRETİMİ

Günlük olarak kullanılan el sabunları deterjan bazlı ürünlerdir. Genellikle bu ürünler ciltle uyumlu değildir. Bu sabunlarla yıkanan ellerin üzerinde bulunan su yağ tabakasına önemli zarar verdiği protein ve mikrop öldürücülerin yok olmasına yol açtığı görülmüştür. Bildiğimiz gibi kül kirleri çözebilen maddeler ihitiva etmektedir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 2 Comments

ELEMENTLERLE ÇEVRE OYUNU

Yaşadığımız dünyanın tanınması, bilimin elementleri bulması ve özelliklerini keşfetmesiyle anlam kazanmıştır. Elementler hayatın alfabesi gibidir. Amacımız priyodik tablodaki elementlerden yola çıkarak eğlenceli bir şekilde çevre bilgisi ve bilinci oluşturmaktır. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

TEMİZ BİR ÇEVRE İÇİN DETERJANA ALTERNATİF: ODUN KÜLÜ

İnsan sağlığına ve toprak su olmak üzere bütün doğaya zararlı olan deterjanların zararsız hale getirilmesi veya alternatif çözüm yollarının neler olduğunu araştırılması gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Atık bir madde olan odun külünün çöpe atılmayıp temizlik maddesi elde edilebilir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

AT KESTANESİNDEN ORGANİK PLASTİK

Bu projede, plastiklerin çevreye verdiği zararı önlemek amaçlanmıştır. Bu nedenle, geri dönüşümü olabilen organik plastik elde etmek düşünülmüştür. At kestanesi nişastası, hidroklorik asit, propan 1,2,3 triol ve sodyum hidroksit çözeltisi kullanılarak gerçekleştirilen deneylerde nişastadan plastik elde edilmiştir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

TESTKO

teknoloji tasarım
teknoloji tasarım

Günümüzde çoktan seçmeli sınavların yaygın olmasından yola çıkarak çocukların kodlama hatasını önleyebilecek üstten bastığında optik formların yuvarlağı büyüklüğünde kurşun kalem izi bırakan, silinebilir yeni bir kurşun kalem tasarladık. Kalemi tasarlarken kalemde kullanabileceğimiz malzemelerin detaylı bir araştırmasını yaptık. Bu araştırmada kalemlerin karbon kullanılarak üretildiği sonucundan yola çıkarak pillerdeki karbonu değerlendirmeye karar verdik. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

HAYDİ İLLER ÜRÜNÜMÜZE SAHİP ÇIKALIM

Türkiye tarım ülkesi olmasına rağmen yöresel ürünler yeterince değerlendirilmiyor. Bu yüzden tarım ürünlerimiz değerinin çok altında alıcı buluyor. Bu da ülke ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

DETERJAN ETKİLİ ÇEVRECİ SABUN

Günümüzde çevre kirliliğine neden olan birçok etmen vardır. Bunlardan biride kontrolsüz kullanılan deterjandır. Günümüzde temizlik ve lekeleri çıkarmak için kullanılan deterjanlar, vazgeçilmezimiz olmuştur. Deterjanlarda kullanılan kimyasallar çevreye zararlar vermektedir. Ayrıca su kaynakarımızı da kirletmektedir. Küresel ısınmanın son derece arttığı çağımızda elimizdeki kaynakları iyi değerlendirmeliyiz. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

ISIT BİZİ GÜNEŞ

Önce bir sera modeli oluşturduk. Daha sonra çatısının nasıl olması gerektiğini planladık. Çatımız güneş ışınlarının dik gelebilmesi için doğudan batıya doğru hareket edecek biçimde tasarlandı. Kenarlarından ısı kaybını önlemek için fazlalık perdeler oluşturuldu.

Read More 0 Comments

BESLEN-ME!!!!

Beslenme insanoğlunun en birinci ihtiyacıdır. Fakat insanlar besleniyoruz derken zehirleniyorlar mı ? projemizde et, süt, patates ve lor peyniri ile analizler yaparak yanlış beslenme örneklerini ortaya koyarak halkı bilinçlendirmeye çalıştık.

Read More 0 Comments

POMZADA TARIM

teknoloji tasarım
teknoloji tasarım

Küresel ısınma ve susuzluk artışı sonucunda son yıllarda tarımsal üretimde bir düşüş yaşanmaktadır projemizde mineral bakımından zengin volkanik bir kayaç olan pomza taşlarının %70 oranında su tutuculuk özelliğinden yararlanarak bu soruna bir çözüm üretmeyi DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 1 Comments

EVİ ISITAN SERA

teknoloji tasarım
teknoloji tasarım

2 kutunun iç kısımlarına köpük koyularak yalıtım sağlandı. Seraya bağlanacak olan kutunun bir bölümü delinerek plastik boru contayla sabitleştirildi. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

EVSEL ATIKLARLA ÇEVREYİ KİRLETME DEĞERLENDİR

Projemizde evlerden atık olarak çıkan balık atıklarının çevreyi kirletmeden değerlendirmeyi amaçladık. Evde atılmak üzere olan balık atıklarını mutfak robatunda kıyma haline getirdik. Bu amaçla 3 saksı alındı. Kıyma haline getirilen balık artıkları toprakla karıştırılarak farklı miktarlarda olmak üzere saksılara konuldu. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 2 Comments

SALVANIA NATANS İLE KURŞUN VE BARYUM GİDERİMİ

teknoloji tasarım
teknoloji tasarım

Çalışmamızda sanayi atıkları içinde fazla miktarda bulunan ve çevre sağlığı açısından tehlike oluşturan ağır metallerin biyolojik bir yöntemle gidermeye çalıştık. Bunun için baryum ve kurşun ağır metallerini kullanarak çeşme suyunu sentetik olarak kirlettik. Arıtımında sadece salvania natans adlı su bitkisini kullandık. 21 gün kirlenmiş suda bekletildi. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 5 Comments

ZAMZALAK KOVUYOR BÖCEKLER KAÇIYOR

Projemizde melia azadirachta (zamzalak) ağacının tohumlarını kullanarak doğal böcek ilacı yaptık. Çalışmalarımızın başında topladığımız tohumların özötünü kolay elde etmek için tohumlarımızı ezdik. Ezdiğimiz yohumları 2-3 gün suda bekleterek özütünü elde ettik. Özütümüzü sulandırarak pompa yardımı ile bitkilere püsküttük. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 3 Comments

YAPAY FOTOSENTEZ

Küresel ısınmanın dünyanın en icedi konularından olması gerektiğine inandığım bir dönemde, sera gazları ve etkilerini araştırırken sera gazlarından karbondioksiti kirecin yakalayabildiğini öğrenince, yapay bir ağaç modeli oluşturmaya karar verdim. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 10 Comments

RAF ÖMRÜNÜ UZATAN AMBALAJ

teknoloji tasarım
teknoloji tasarım

İnsanlık tarihinin en eski dönemlerinden bu yana tıbbi bitkiler tedavi amaçlı kullanılıyordu. İnsanlar önce hayvanların hastalandıklarında hangi otları yediklerini gözlemleyerek kendileri için faydalı olabilecek bitkileri espit etmişlerdir. Anadoluda tıbbi bitki kullanımı eskiden bu yana çok yaygındır. Önceleri tıbbi otoriteler tarafından kabul görmeyen tıbbi bitkiler günümüzde tekrar rağbet görmeye başlamıştır. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 2 Comments

ELEKTRİK SIKINTISININ GİDERİLMESİ İÇİN ÇEVREYE ZARAR VERİLMEDEN ELEKTİRİK ÜRETİMİ

teknoloji tasarım
teknoloji tasarım

Bildiğiniz gibi elektirik sorunu gün geçtikçe artmakta ve çevremizi zora sokmaktadır. Bizim yaptığımız bu projede güneş panellerini kullanarak havanın ısınmasını sağladık. Isınan havanın yoğunluğu azalıp hacmi artmaya başlar. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 13 Comments

KIRSAL RÜZGAR TÜRBİNİ

Yenilebilir enerji türlerinden olan rüzgardan faydalanmak, öenmini her geçen gün arttırmaktadır. Dikey eksenli olarak savonius türbinini bir çam kozalağı şeklinde tasarlamak istedik. Yaptığımız 3 katlı türbinlerimizi büyükten küçüğe doğru sıralayarak türbinimizi yaptık. Ve türbinden elde edilen tur ile şarj dinamosunu döndürerek akümüzü şarj etmeyi sağlamaya çalıştık.

Read More 3 Comments

RÜZGAR ENERJİSİ İLE HIZLI TRENLERDE ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETMEK (REHTEÜK)

Hızlı trenlerin süratleri 400km/h bulduklarından yanlarına yerleştirilecek pervanelerle rüzgar enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülerek ve dışarıdan elektrik enerji kullanmadan, bu yenilebilen enerji trenin aydınlatılmasında kullanılır.

Read More 0 Comments

ÇEVREYİ TEMİZ TUTARAK AYDINLATALIM

Maden ocakları ve tüneller gibi yerlerin güneş enerjisinin fiber optik ile iletilmesinin sonucunda aydınlatılması. Projenin yöntemi güneş ışığının fiber optik kablo ile mercekler yardımı ile kablonun diğer ucuna iletilmesi projenin sonucu ise fiberoptik kablo ile pahalı enerjiler kullanılmadan maden ocakları ve tüneller gibi yerlerin aydınlatılması.

Read More 3 Comments

BİYO EV

Sorunların çözümüne katkıda bulunmak amacıyla son yıllarda. Çevre dostu evler yapılmaya başlandı. Çevre dostu evlerde güneş enerjisinden sıkça yararlanılır. Panelleri, gün boyu elektrik enerjisi üretir. Güneş pillerinde depolanan bu enerji evi ısıtma, aydınlatma ve elektrikli aletleri çalıştırma gibi amaçlarla kullanılır. Çevre dostu evleri ısıtmada ve soğutmada toprağın sıcaklığından da yararlanılır.DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 7 Comments

SÜPER LAVABO

Su tasarrufunu arttırmayı amaçlayan projemizde günlük hayatımızda sıkça kullandığımız lavabolara eklenecek bir düzenek hazırladık. Normal bir lavabo sistemini değiştirerek yani kanalizasyona giden boruların arasını keserek o bölüme filtre yerleştireceğiz ve filtre içine toz halindeki aktif karbonu koyarak musluktan gelen suyu arıtırak su deposuna tekrar gitmesini sağlayacağız ve su deposundan su tekrar musluğa gidecek.DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 12 Comments

Binalarda Isı Yalıtımında Borun Etkisi

proje yapalım
teknoloji tasarım

Ekonomilerin küreselleşmesi, iktisadi kalkınma için stratejik doğal kaynaklar ve enerji kaynaklarına olan ihtiyacı önemli ölçüde arttırmıştır. Dolayısıyla21. Yüzyılda küreselleşen dünyada ülkelerin ihtiyaç duyduğu enerji kaynaklarını temin edebilmesi veya sahip oldukları kaynakları koruyabilmesi ancak ulusal enerji stratejilerinin olmasıyla mümkündür. Ayrıntılar için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 0 Comments

BALONLU RÜZGAR TÜRBİNİ

Projemizin amaçları; rüzgar enerjisi kaynakları, özellikleri ve türbinleri ile ilgili literatürde araştırma yapmak, kendi tasarımımız olan bir balonlu rüzgar türbininin ufak bir modelini imal etmek, rüzgar simülatörü karşısında kontrollü deneyleri yapmak, sonuçlardan faydalanarak rüzgar türbininin yeryüzünden olabilecek yüksekliğini ve potansiyel rüzgar gücünü hesaplamak, önerilerde bulunmak ve bunları tartışmaya açmaktır. Yüksekliğe bağlı olarak rüzgar hızının artması bilgisi bizi uçabilen rüzgar türbinleri konusunda bizi düşünmeye sevk etmiştir.DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 2 Comments

AKILLI KAVŞAK

Bilindiği üzere büyük şehirlerde, büyük bir problem olan trafik karmaşıklığı insanları bu tür şehirlerde yaşanılması zor hale getirmiş, stres, zaman kaybı, çevre kirliliği vb. problemler çözüm beklemektedir. PROJENİN ÇALIŞMA PRENSİBİ: optik algılayıcı sensorler yolda araç olup olmadığını algılar. Birden fazla yolun açıldığı kavşaklı yollarda öncelik araç olan yola verilir. Eşit şartlarda normal zaman sıralı dağıtım yapar.DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 5 Comments

MİNARELER EZANSIZ CAMİLER ELEKTRİKSİZ KALMASIN

teknoloji tasarım
teknoloji tasarım

Elektrik enerjisi hem üretimi hem üretim masrafı hem de tüketim ücreti bakımından önemli bir sermaye istemektedir. Toplu yaşanılan alanlarda ve ücreti ortak ödenen yerlerde bu paralar insanların gözünü korkutmakta ve onları zor durumda bırakmaktadır. Durum böyle olunca insanlar çeşitli uğraşlar sonucunda yeni projeler ve yeni icatlar yapmaktadır. Yeni santraller, yel değirmenleri ve benzeri şekilde verilebilecek örnekler bunlara kanıt göstermektedir. Biz de bu durumdan haberdar olduk ve böyle bir proje tasarladık. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

ISI KULESİNDEN ENERJİ ÜRETİMİ

proje yapalım
teknoloji tasarım

Fırtınaları da düşünerek bu projemizde enerjiye ucuza üretmeyi düşündük. Çevreye zarar vermeyen bir elektrik enerji santrali modelini yaptık. Modelimizi ısınan havanın yükselme prensibine göre yaptık. Bir gaz topluluğuna etki eden kuvvetler aşağı doğru yer çekimi ve yukarı doğru da gazın basıncıdır. (yukarı çıkıldıkça hava basıncı düşer, dolayısıyla gaz moleküllerine yüksek basınçtan alçak basınca doğru bir kuvvet etki etmektedir.) gazın sıcaklığının her yerde aynı olduğu durumda gaz üzerine etkiyen yer çekimi kuvvetiyle basıncın yukarı doğru kuvveti eşitlenir ve havanın durağan olmasına neden olur. Ayrıntılar için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 1 Comments

SU TÜKETMEDEN SUYUN DONMASINI ÖNLEYEN ŞEBEKE

proje
proje

Proje adı: Su tüketmeden suyun donmasını önleyen sebeke.

Proje Sorumlusu: Büsra DESTEBAS

Proje Danısman Öğretmeni: Ahmet BOLAT (Fen ve Teknoloji)

Projenin amacı: Soğuk kıs günlerinde suların donmaması için açılan musluklardan akan

suyun israfını önlemek. Ayrıntılar için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 17 Comments

Engelsiz Hayat Teknolojileri

Teknoloji ve Tasarımın İhtiyaçlar ve Yenilikçilik öğrenme alanında yer alan Engelsiz Hayat ünite sunumlarını bu başlık altında toplamaya çalıştık. Ders anlatımında bizlere büyük kolaylıklar sunacak olan etkili ve kalıcı öğretme yeteneğinize katkı sağlayacak sunumları eminim sizlerde çok beğeneceksiniz. Her teknoloji ve tasarım dersi öğretmenin alet çantası gibi taşıdığı flash belleğinde bulunması gereken bu sunumları herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Hepsi birbirinden farklı bu sunumları hazırlaya öğretmen arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Sunumlar için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Download
Engelsiz Hayat Teknolojileri Teknoloji Tasarım
Engelsiz Hayat Teknolojileri Teknoloji Tasarım Ders Sunumu
7-sinif-ç2-engelsiz-hayat-teknolojileri.
exe File 704.6 KB
0 Comments
Comments: 0