Bu Benim Eserim Yarışması Projeleri

Telefonla Evdeki Cihazları Uzaktan Kontrol Etme Projesi

teelfon ile uzaktan cihaz kontrolü
teelfon ile uzaktan cihaz kontrolü

Telefon şebekesi aracılığıyla evdeki lamba, ısıtıcı, fırın, klima, bilgisayar gibi cihazlar uzaktan kolayca çalıştırabileceğinizi biliyormuydunuz.

Böyle bir sistemi kendi imkanlarınızla yapmanız çok da zor değil aslında. Bu yazımızda sabit telefon veya cep telefonu yardımıyla elektriksel cihazları kontrol eden bir projeden bahsedeceğiz. Projenin resimli ve açıklamalı detyaları için BUYRUN DEVAM EDELİM.

 

Read More 35 Comments

Hidrolik Robot Nasıl Yapılır?

hidrolik robot kol nasıl yapılır?
hidrolik robot nasıl yapılır?

Arkadaşlar resime bakınca korkmanıza gerek yok. Sadece şırınga ve karton kullanarak gerçekleştirilen bir sistemle karşınızdayız. Gelişmiş hidrolik robot tasarımlarının basit ve hareketli çalışan versiyonunu gerçekleştireceğiz.

Sistemin çalışma prensibi: Sistem şırınga içerisinde yer alan sıvının (su vb.) şırınga kolu (piston) ile itilerek elde edilen basınç kuvvetini kullanarak sistemin hareket etmesini sağlamaktadır.

Heyecanınızı yenmek, sistemin çalışma videosunu ve yapım resimlerini incelemek için her zamanki gibi BUYRUN DEVAM EDELİM. 

Read More 57 Comments

Güneş Enerjisi ile Çalışan Şarj Aleti Yapımı

şarj aleti yapımı
güneş enerjili şarj aleti yapımı

Arkadaşlar bu yazımızda 10 liraya imal edebileceğiniz basit ve kullanışlı bir güneş enerjisiyle çalışan şarj aleti yapımını anlatacağız.

Haydi buyrun DEVAM EDELİM.

Read More 64 Comments

Akvaryum için Ücretsiz CO2 Üretim Tankı Yapımı

akvaryum için co2 üretimi
bitkiler için co2 üretimi

Akvaryum içinde yetiştirdiğimiz bitkiler yaşamlarını devam ettirebilmek için CO2,su,ışık ve gübrelerin oluşturduğu besinlere ihtiyaç duyar.

Balıkların ürettiği CO2 miktarı çoğu zaman yetersiz kalır. Bu nedenle akvaryumlarda CO2 sistemleri kullanılır. Bu sistemlerin pahalı olması en byük dezavantajdır.

Evimizde çok düşük bir maliyetle CO2 üretimi yaparak bol ve sağlıklı bir bitkili akvaryuma sahip olmak için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 14 Comments

Fotoğraf Makinesi Flaşı ile Elektrik Şoku Veren Eldiven

elektronik proje
fotoğraf makinesi flaşı 220 volt

Ewet arkadaşlar bu yazımızda eski fotoğraf makinelerinizin Flaş parçalarını değerlendirerek yapabileceğiniz Elektrik Şoku Veren Eldiven projesi yapacağız. Özellikle bayanların saldırılardan korunmasını sağlayacağına inandığım bir proje. Projeyi yapmaya başlamak için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 32 Comments

Güneş Enerjisiyle Çalışan Mini Bot Yapımı

güneş enerjisiyle çalışan bot
güneş enerjisiyle çalışan tekne

Bu yazımızda sizlere güneş enerjisiyle (ışık enerjisiyle) çaışan bot yapımını anlatacağız.

Proje için gerekli malzemeler resim üzerinde numaralandırıldığı gibi:

 1. Güneş pili 1,5 V/ 500 mA
 2. Motoru gövdeye bağlamak için klips veya somunlu vida.
 3. DC motor
 4. Gövde oluşturmak için strafor, köpük vb. suda batmayacak suya dayanıklı malzeme.
 5. Kontrplak malzeme. Güverteyi oluşturacak elemanları üzerinde taşıyacak gövde.
 6. Pervane ve şaft mili.(10 cm boyunda boru).
 7. Plastik boru. Motor milini pervane şaftına bağlayacak özelliklerde.
 8. Zil teli, havya, lehim muhtelif elektronik malzmeler.

 

Projenin yapım ve anlatım detayı için BUYRUN DEVAME DELİM.

Read More 15 Comments

Otomatik Balık Yemleme Makinesi Nasıl Yapılır ?

otomatik balık yemleme makinesi
otomatik akvaryum yemleme makinesi

Uzun yıllardan sonra yeniden ewde balık beslemeye başladım. Ancak şimdiden yaz tatili geldiğinde balıkların yemlenme sorununu nasıl çözeceğimi düşünmeye başladım. İnternet sitelerinde biraz tarama yaptıktan sonra çeşitli ürünlerle karşılaştım. Araştırmalarım sonucunda ulaştığım sonuçlara göre:

 1. Hazır satılan otomatik balık yemleme makinelerinin ortak sorunu balık sayısına göre yem miktarını tam olarak ayarlamada problem yaratması. Problem yaratmayanlar var ancak onlarda çookk pahalı. Param var bana problem değil diyorsanız BUYRUN BURDAN satın alabilirsiniz.
 2. Ewde basit malzemeler kullanarak yapabileceğimiz projeleri de araştırdım ve uyguladım. Ancak denediğim üç çeşit projede farklı sorunlar verdi. Kimisinde yem miktarını ayarlayamadım. Diğeri elektrikler kesilince veya sigortalar atınca çalışması durdu. Kimide dönme mekanizması sağlıklı çalışmadı.
 3. Deneyimlerime dayanarak diğer projelerin birleştirilmesiyle oluşturduğum resimde görüldüğü gibi bir otomatik balık yemleme projesinin ayrıntılı yapım detayları için BUYRUN DEVAM EDELİM.
Read More 129 Comments

İnternet Olmadan Kablosuz ve Ücretsiz Mesaj Gönderme

kablosuz veri aktarımı
kablosuz veri aktarımı

Arakadaşlarınızla internet veya cep telefonu olmadan ücretsiz bir şekilde mesajlaşmak istermisiniz. Sorunuzun cevabı EVET ise ayrıntılar ve projenin resimli yapım detayları için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 136 Comments

Işık Takip Eden Robot Yapımı

ışık izleyen robot yapımı
ışık izleyen robot yapımı

Bu projemizde sizlere "Işık Yönünü Takip Eden Robot" yapımını anlatacağız. Literatür taraması yaptığınız zaman benzeri çok fazla robot tasarım ve devreleri bulabilirsiniz. Bu robotun en önemli özelliği herhangi bir mikroişlemci kullanmadan sadece basit elektronik ve mekanik düzenekler kullanarak gerçekleştirilmesidir. Yazılarını ve projelerini zevkle takip ettiğim, Fırat Üniversitesinden Yavuz Erol'un Bilim ve Teknik Dergisinin Mayıs 2008 sayısında Kendimiz Yapalım bölümündeki anlatımıyla buyrun projenin yapımına DEVAM EDELİM. 

Read More 84 Comments

Güneş Yönünü Takip Eden Motor Devresi

proje yapalım
güneş yönünü takip eden devre

IC 1381, 2N 3904, 2N 3906 ve 4700 uf kondansatör kullanarak yapacağınız pratik ve kullanışlı bir Güneş Yönünü Takip Eden Motor Devresi için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 21 Comments

Otomatik Ayakkabı Altı Temizleme Sistemi

otomatik ayakkabı altı temizleme sistemi
ayakkabı altı temizleme sistemi

Ayakkabıların altında oluşan toz,çamur,kurumuş çamur vb. pisliklerin ayakkabılıklara konulduğunda kirletmesi ve zeminde toz toprak bırakması problemine çözüm yolu bulmak için 2009 yılında Teknoloji ve tasarım dersi öğretmen adayı Yasin ÖZEN tarafından yapılan projenin ayrıntıları için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 71 Comments

Verimli Tohum Bombası

seed bomb
verimli tohum bombası

Küresel çölleşmeye karşı park ve bahçeleri yaklaşık dört kat daha hızlı, kolay,sağlıklı ve ucuz bir şekilde yeşillendirmek için çevreye zarar vermeden organik maddece zenginleştirilmiş toprak içinde bulunan dikili tohum bombaları oluşturmak. Ayrıntılar için BUYRUN DEVAM EDELİM.

 

Read More 39 Comments

Renk Değiştiren Araba

renk değiştiren araba
renk değiştiren araba

Teknoloji ve Tasarım Dersi öğretmen adaylarının gerçekleştirdiği farklı bir proje. Isıyla renk değiştiren bardakların mantığı kullanılarak gerçekleştirilen bir proje.Araba kaportası içerisine ısı verecek teller dizilerek üzerine renk değiştiren nano boyaların uygulanması ve renk değişiminin elde edilmesi sağlanmıştır.

Problem cümle: Araba alırken yaşadığımız renk problemi.

Ayrıntılar için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 166 Comments

Yosun Üret Karbondioksit Tüket

yosun üret karbondioksit tüket
yosun

Su yosunlarının fotosentez özelliğinden faydalanarak ,yaşadığımız ortamlarda karbondioksit oranını azaltacak ,oksijen miktarını artıracak, ev veya apartman dairelerinde basitçe kullanılabilecek biyoreaktör sistemi oluşturmak.

Ayrıntılar için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 68 Comments

Bisiklet Sürerek Herhangi bir USB Aygıtı Nasıl Şarj Edilir

bu benim eserim projeleri
bu benim eserim

Bisikletin hareketi sonucu tekerleklerinde oluşan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek usb den şarj olan (ipod,MP3vb.) cihazları şarj edebilen alternatif enerji dönüşüm sistemi oluşturmak. Ayrıntılar için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 20 Comments

Çarpım Tablosu Eğitim Seti (ÇATES)

bu benim eserim
bu benim eserim

ÇATES adından anlaşılacağı üzere çarpım tablosunun çocuklara zorlanmadan eğlenerek öğretilmesi için hazırlanmış bir eğitim setidir.

Sistemin temel parçalarını raptiye ve  led diyotlar oluşturmaktadır. Raptiyelerin iletkenlik özelliğinden faydalanılarak led diyotlarla birlikte tablanın alt kısmında bir lambanın yanması için gerekli olan elektrik devreleri kurulmuştur.

Doğru sonucu temsil eden raptiyeler iletken tel olan krokodil ile birleştirildiğinde sonucu temsil eden led diyot ışık yayar. Yanlış raptiyeler birleştiğinde ise devrede hiçbir uyarı olmamaktadır. Sistem temel çarpım tablosu olan 2’lerden 9’lara kadar sayıları içermektedir. Sistemde sayıları raptiyeler temsil etmek de doğru sonucu ise led diyotlar belirtmektedir. Projenin çalışmasını kısa bir örnekle açıklayacak olursak:

8*2=16 işleminde krokodillerden ilk iki tanesi 8 ve 2 yi simgeleyen raptiyelere tutturulur. 3. krokodil ise 1 ve 6 yı belirten raptiyelere tutturularak doğru sonucu temsil eden led diyotun ışık yaydığı gözlemlenir. Aksi durumlarda devrede hiçbir uyarı olmamaktadır.

Bu çalışmayla çocuklar çarpım tablosunu eğlenerek öğreneceklerdir.

Proje RESİMLERİ İÇİN BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 37 Comments

Mini Örümcek Robot

mini örümcek robot

Bir kaç devre elemanı ile yapabileceğiniz küçük bir otomat.

Mini Örümcek adını verdiğimiz otomat engellere çarptığı zaman yön değiştirme özelliğine sahip. Tabi siz isterseniz daha fazla özelliklerde ekleyebilirsiniz.

Engelden kaçma özelliğini sağlayan "ataç" malzeme yerine "gitar telini" kullanırsanız daha rahat edersiniz. HAYDİ YAPMAYA BAŞLAYALIM.

 

Otomata ekleyebileceğiniz özelikler:

 

Işığı takip

Alarmlı saat ekleyerek uyandırma özelliği

Çizgi Takip

Sese Duyarlı vb.

Read More 51 Comments

Lazerli Alarm Sistemi

lazerli Güvenlik Sistemi
lazerli Güvenlik Sistemi

Projede lazer, LDR ve ayna kullanarak basit bir güvenlik sisteminin nasıl tasarlanabileceği anlatılıyor. Bu sistem ile belirli bir bölgeyi çepeçevre koruma altında tutmak mümkün. İzinsiz girişlere karşı sistemin sesli uyarı verme özelliği bulunuyor. Gerçekleştirilen projenin çalışma mantığı optik ve elektroniğin temel esaslarına dayandığından, proje bu konularda oldukça öğretici özelliklere sahip. DEVAM EDELİM.

Read More 75 Comments

Otomatik Çiçek Sulama Sistemi

Otomatik çiçek sulama sistemi elbette pek çok farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Ancak, yapılan tasarımın ekonomik ve kolay monte edilebilir olması için piyasada hazır satılan ürünleri kullanmak daha uygun olur. Aşağıda böyle bir sulama sisteminin nasıl yapılabileceği konusunda detaylı bilgiler verilmiştir. Gerçekleştirilen sistem sayesinde 3 adet çiçeğin bir ay süresince otomatik olarak sulanması mümkün olmaktadır.

  

Sistemin çalışma şekli:

 

Çiçekler günde bir kez sulanacak şekilde tasarım yapılmıştır. Ayarlanan sulama vakti gelince

‘otomatik sulama sistemi’ aktif olmakta ve kovada bulunan su, pompa vasıtasıyla çiçeklere aktarılmaktadır. Pompanın ne kadar süre çalışacağını tasarlanan ayrı bir elektronik devre ile ayarlanmaktadır. Böylece, çiçeğin ihtiyaç duyduğu miktarda su kullanılmaktadır. Her bir çiçek için günde çok az miktar suyun yeterli olacağı düşünülürse bir kova su ile en az bir ay boyunca sulama yapmak mümkün olur. Kovadaki suyun bir kısmı da buharlaşma ile azalacağından büyük boyutlu bir kova kullanmak uzun süreli sulama için daha uygun olacaktır. Ayrıntılar için TIKLAYINIZ....

 

Read More 38 Comments

Yangın Söndürme Robotu (ROBO110)

 

 

Orman yangınları doğaya büyük zarar verir. Çıkan yangınları söndürmek için emekler sarf edilir ve bazen yangınlar can  kayıplarına da sebep olur. Yapmış olduğumuz bu çalışma itfaiye erinin girmesinin sakıncalı olabileceği yerlerde ve kapalı alanlarda meydana gelen yangınlara otomatik olarak müdahale edebilir. Üzerindeki kamera sayesinde 100 metre uzaktan kumanda edilebilen robot, gaz sensörüyle ortamdaki atmosferi analiz ederek, ortamın  insan sağlığına zararlı olup olmadığını tespit etmektedir. Proje ayrıntıları,resimleri ve çalışma diyagramları için BUYRUN DEVAM EDELİM

Read More 46 Comments

Su Tasarruf Sistemi (STS)

                             

 Projemizde suyu dahili bir enerji kaynağı kullanmadan borular arasındaki yükseklik farkından oluşan basınç kuvvetinden faydalanarak emme-çekme valfi ve filtreden geçirerek depoladık.Daha sonra depoladığımız suyu ihtiyacımıza göre çeşitli yerlerin temizliğinde kullanabiliriz.Projenin ayrıntıları için  BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 115 Comments

Uzaktan Kumandalı Lamba

Tasarlanan bu proje, herkesin alışık olduğu ampullü aydınlatma sistemlerine ergonomik ve çok amaçlı bir alternatif oluşturmaktadır. Uzaktan kumanda edilebilme özelliği ve düşük  maliyeti ile evlerin yatak odaları, hasta ve bebek odalarında kullanıma müsaittir. Ayrıntılar ve projenin yapımı için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 58 Comments

Yeni Nesil Trafik Lambası

Bilindiği üzere araçların trafikte kontrolünü sağlamak için üç farklı monitörde üç farklı renge sahip olan trafik lambaları kullanılmaktadır. Trafik kazalarını önlemede çok önemli bir görevi üstlenen trafik lambalarının kullanım ve üretim oranları oldukça yüksek bir değere sahiptir. Trafik lambalarının üretiminde kullanılan led diyot ve monitör sayılarının çok fazla olması hem trafik lambaların maliyet fiyatlarının çok pahalı olmasına hem de küresel ısınmanın artış göstermesine sebep olmaktadır. Projemizde, trafik lambalarının üretiminde harcanan paranın ve tüketilen enerjinin üçte biri fiyatına mal olacak ayrıca fazla led diyot kullanımı  sonucu ortaya çıkan küresel ısınmanın da önüne geçebilecek yeni nesil bir trafik lambası tasarladık. Proje kırmızı,sarı ve yeşil renklerini barındıran üç farklı monitörün, tek monitör içerisinde birleştirilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Ayrıntılar için BURAYA tıklayınız.

Read More 47 Comments