Delta Tip Uçurtma Yapımı

ne-nasil.net
yapım kuşağı uçurtma

Malzemeler :

1-) 1 adet 75 cm (orta dik ) ; 2 adet 83 cm boyunda , 1 adet 71 cm (orta yatay )boyunda yaklaşık 9-10 mm kalınlığında çıta.

2-) 1 adet 150 x 75 cm ölçülerinde istediğiniz renkte kağıt veya naylon ( çöp torbaları kullanılabilir.);

3-) Uçurmak için biraz kalınca ip

4-) Yapıştırıcı bant (eni 2 cm veya daha geniş)

5-) Tutkal

 

Kağıdınızı yere veya masanın üzerine serin. Yukarıda gördüğünüz şekilleri kağıdınıza ölçekli olarak çizin. Makasınızla keserek bu iki parçayı elde edin. Uçurtmamızın gövdesi bu iki parçadan oluşuyor. Parçalardan bir tanesi üzerindeki çıkıntı dengeniz olacak yani uçuracağınız ipi buraya bağlayacaksınız.

Bu iki parçayı , yanyana getirerek kalın bantınızla yapıştırın. Denge parçası önde serbest şekilde kalacak. Yapıştırırken iki parça arasından hava geçmeyecek şekilde iyice yapıştırdığınızdan emin olun.

yapım kuşağı uçurtma
yapım kuşağı uçurtma

Öndeki ipinizi bağlayacağınız yeri bant yapıştırarak kuvvetlendirin.

yapım kuşağı proje

(Uçurtmanızın arkadan görünüşü )

Yanlara 2 adet 83 cm lik ve ortadaki 75 cm lik çıtayı tutkal ile (naylon kullanıyorsanız bant ile yapıştırın. Son olarak germe çıtasını (71 cm ) bağlamadan önce ipin kaymasını önlemek için ucundan 3 mm kadar içerden hafifçe yontun ve çizimde gösterilen mesafelerden yan çıtalara bağlayın.

 

yapım kuşağı uçurtma

Şimdi şekildeki gibi ipinizi de bağladınızsa uçurtmanız hazır demektir.

 

DİKKAT

Uçurtmanızı havaalanına , ana yollara yakın yerlerde ve elektrik tellerine takılma olasılığı olan yerlerde uçurmayın ;

Açık alanlarda uçurun. Uçururken , uçurtmanızın düşmesi halinde etraftaki insanlara zarar vermeyecek mesafelerde olmasına dikkat edin.