Elektronik Devre Projeleri

ne-nasil.net

Otomatik Ayakkabı Altı Temizleme Sistemi

otomatik ayakkabı altı temizleme sistemi
ayakkabı altı temizleme sistemi

Ayakkabıların altında oluşan toz,çamur,kurumuş çamur vb. pisliklerin ayakkabılıklara konulduğunda kirletmesi ve zeminde toz toprak bırakması problemine çözüm yolu bulmak için 2009 yılında Teknoloji ve tasarım dersi öğretmen adayı Yasin ÖZEN tarafından yapılan projenin ayrıntıları için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 71 Comments

Renk Değiştiren Araba

renk değiştiren araba
renk değiştiren araba

Teknoloji ve Tasarım Dersi öğretmen adaylarının gerçekleştirdiği farklı bir proje. Isıyla renk değiştiren bardakların mantığı kullanılarak gerçekleştirilen bir proje.Araba kaportası içerisine ısı verecek teller dizilerek üzerine renk değiştiren nano boyaların uygulanması ve renk değişiminin elde edilmesi sağlanmıştır.

Problem cümle: Araba alırken yaşadığımız renk problemi.

Ayrıntılar için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 166 Comments

Bisiklet Sürerek Herhangi bir USB Aygıtı Nasıl Şarj Edilir

bu benim eserim projeleri
bu benim eserim

Bisikletin hareketi sonucu tekerleklerinde oluşan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek usb den şarj olan (ipod,MP3vb.) cihazları şarj edebilen alternatif enerji dönüşüm sistemi oluşturmak. Ayrıntılar için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 20 Comments

Rüzgar Tribünü Yapımı

rüzgar tribünü
basit rüzgar tribünü yapımı

Arkadaşlar bu yazımızda sizlere basit ama etkili bir rüzgar tribünü yapımını anlatacağız. Rüzgar enerjisinden faydalanarak kendi elektriğinizi üretmek için geliştirilmiş. Rüzgar enerjisi son dönemlerde en hızlı gelişme gösteren enerji kaynaklarının başında gelmektedir. Ülkemizde henüz yaygın olarak kullanım alanı yok.  Ben inanıyorum ki özellikle tekonloji ve tasarım dersi başta olmak üzere öğrencileri proje üretmeye sevk eden diğer dersler sayesinde en kısa zamanda bu alanda ülkemiz gelişim gösterecektir. Neyse yazıyı daha fazla uzatmayalım. Projeye başlamadan önce Rüzgar Enerjisi ve Rüzgar Tribünü hakkında biraz bilgi edinmenizi tavsiye ediyorum.

Ewet şimdi projeye başlamak istiyorsanız BUYRUN KENDİMİZ YAPALIM.

Read More 178 Comments

Flip-Flop Devresi LM3909

flip-flop
lm3909

LM3909 kullanarak şekilde görüldüğü gibi bir Flip-Flop devresi oluşturmak istiyorsanız BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 9 Comments

Çarpım Tablosu Eğitim Seti (ÇATES)

bu benim eserim
bu benim eserim

ÇATES adından anlaşılacağı üzere çarpım tablosunun çocuklara zorlanmadan eğlenerek öğretilmesi için hazırlanmış bir eğitim setidir.

Sistemin temel parçalarını raptiye ve  led diyotlar oluşturmaktadır. Raptiyelerin iletkenlik özelliğinden faydalanılarak led diyotlarla birlikte tablanın alt kısmında bir lambanın yanması için gerekli olan elektrik devreleri kurulmuştur.

Doğru sonucu temsil eden raptiyeler iletken tel olan krokodil ile birleştirildiğinde sonucu temsil eden led diyot ışık yayar. Yanlış raptiyeler birleştiğinde ise devrede hiçbir uyarı olmamaktadır. Sistem temel çarpım tablosu olan 2’lerden 9’lara kadar sayıları içermektedir. Sistemde sayıları raptiyeler temsil etmek de doğru sonucu ise led diyotlar belirtmektedir. Projenin çalışmasını kısa bir örnekle açıklayacak olursak:

8*2=16 işleminde krokodillerden ilk iki tanesi 8 ve 2 yi simgeleyen raptiyelere tutturulur. 3. krokodil ise 1 ve 6 yı belirten raptiyelere tutturularak doğru sonucu temsil eden led diyotun ışık yaydığı gözlemlenir. Aksi durumlarda devrede hiçbir uyarı olmamaktadır.

Bu çalışmayla çocuklar çarpım tablosunu eğlenerek öğreneceklerdir.

Proje RESİMLERİ İÇİN BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 37 Comments

Yangın Söndürme Robotu (ROBO110)

 

 

Orman yangınları doğaya büyük zarar verir. Çıkan yangınları söndürmek için emekler sarf edilir ve bazen yangınlar can  kayıplarına da sebep olur. Yapmış olduğumuz bu çalışma itfaiye erinin girmesinin sakıncalı olabileceği yerlerde ve kapalı alanlarda meydana gelen yangınlara otomatik olarak müdahale edebilir. Üzerindeki kamera sayesinde 100 metre uzaktan kumanda edilebilen robot, gaz sensörüyle ortamdaki atmosferi analiz ederek, ortamın  insan sağlığına zararlı olup olmadığını tespit etmektedir. Proje ayrıntıları,resimleri ve çalışma diyagramları için BUYRUN DEVAM EDELİM

Read More 46 Comments

Uzaktan Kumandalı Lamba

Tasarlanan bu proje, herkesin alışık olduğu ampullü aydınlatma sistemlerine ergonomik ve çok amaçlı bir alternatif oluşturmaktadır. Uzaktan kumanda edilebilme özelliği ve düşük  maliyeti ile evlerin yatak odaları, hasta ve bebek odalarında kullanıma müsaittir. Ayrıntılar ve projenin yapımı için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 58 Comments

Yeni Nesil Trafik Lambası

Bilindiği üzere araçların trafikte kontrolünü sağlamak için üç farklı monitörde üç farklı renge sahip olan trafik lambaları kullanılmaktadır. Trafik kazalarını önlemede çok önemli bir görevi üstlenen trafik lambalarının kullanım ve üretim oranları oldukça yüksek bir değere sahiptir. Trafik lambalarının üretiminde kullanılan led diyot ve monitör sayılarının çok fazla olması hem trafik lambaların maliyet fiyatlarının çok pahalı olmasına hem de küresel ısınmanın artış göstermesine sebep olmaktadır. Projemizde, trafik lambalarının üretiminde harcanan paranın ve tüketilen enerjinin üçte biri fiyatına mal olacak ayrıca fazla led diyot kullanımı  sonucu ortaya çıkan küresel ısınmanın da önüne geçebilecek yeni nesil bir trafik lambası tasarladık. Proje kırmızı,sarı ve yeşil renklerini barındıran üç farklı monitörün, tek monitör içerisinde birleştirilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Ayrıntılar için BURAYA tıklayınız.

Read More 47 Comments