Elektronik Devre Projeleri

ne-nasil.net

Homopolar Motor Yapımı

Proje Yapalım

 Mıknatıs, bakır tel ve pil kullanılarak şekilde görüldüğü gibi basit bir motor (Homopolar motor) yapmak istiyorsanız, aşağıdaki videoyu seyretmeniz yeterli olacaktır. Video için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 223 Comments

USB Lamba Yapımı

ilginç icatlar

Karanlık ortamda bilgisayar başında çalışmak zorunda kaldığınız zaman klavye tuşlarını görmekte zorluk çekersiniz. Veya bilgisayar kullandığınız ortamda ışığı yaktığınız zaman birileri rahatsız oluyorsa bu proje tam size göre. Daha önceki projelerimizde kullandığımız bilgisayar USB çıkışından faydalanılarak gerçekleştireceğimiz bir çalışma. Buyrun YAPMAYA BAŞLIYALIM.

Read More 103 Comments

USB Serinletici Yapalım

usb serinletici

Bilgisayarınızın USB çıkışından faydalanarak yapacağınız farklı bir proje daha. USB serinletici, özellikle yaz aylarında bilgisayar başında aşırı sıcaklardan bunaldığınız zaman yardımınıza koşacak bir proje. Proje yapımına başlamak için buyrun DEVAM EDELİM.

Read More 283 Comments

Küçük Uçak Yapımı

uçak yapımı yapım kuşağı

Elektrik motoru,tel ve bant kullanarak yapacağınız çok kolay bir proje.

Malzemeler:

Elektrik Motoru

2*1,5V pil

Elektrik Telleri

Havya

Lehim

DEVAM EDELİM..

Read More 142 Comments

Yürüyen Işık (Kara Şimşek) Projesi

kara şimşek devresi
yürüyen ışık devresi

Birbirini takip ederek yürüyen ışık havası oluşturan devrelere Yürüyen Işık Devresi denir. Bir zamanların meşhur Kara Şimşek dizisinde ki arabanın ön tarafındaki ışık panelinden ortaya çıktığı için Kara Şimşek Devresi olarak da bilinir.Bu devrede 10 adet led diyotlar sıra ile yanıp söner.Sıra sonuna geldiği zaman devre başa dönmez.Kaldığı yerden geri gelerek led diyotlar yanmaya devam eder. Hadi daha fazla beklemeden projemizi yapmaya başlıyalım. DEVAM EDELİM..

Read More 24 Comments

Lazerli Alarm Sistemi

lazerli Güvenlik Sistemi
lazerli Güvenlik Sistemi

Projede lazer, LDR ve ayna kullanarak basit bir güvenlik sisteminin nasıl tasarlanabileceği anlatılıyor. Bu sistem ile belirli bir bölgeyi çepeçevre koruma altında tutmak mümkün. İzinsiz girişlere karşı sistemin sesli uyarı verme özelliği bulunuyor. Gerçekleştirilen projenin çalışma mantığı optik ve elektroniğin temel esaslarına dayandığından, proje bu konularda oldukça öğretici özelliklere sahip. DEVAM EDELİM.

Read More 75 Comments

Otomatik Çiçek Sulama Sistemi

Otomatik çiçek sulama sistemi elbette pek çok farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Ancak, yapılan tasarımın ekonomik ve kolay monte edilebilir olması için piyasada hazır satılan ürünleri kullanmak daha uygun olur. Aşağıda böyle bir sulama sisteminin nasıl yapılabileceği konusunda detaylı bilgiler verilmiştir. Gerçekleştirilen sistem sayesinde 3 adet çiçeğin bir ay süresince otomatik olarak sulanması mümkün olmaktadır.

  

Sistemin çalışma şekli:

 

Çiçekler günde bir kez sulanacak şekilde tasarım yapılmıştır. Ayarlanan sulama vakti gelince

‘otomatik sulama sistemi’ aktif olmakta ve kovada bulunan su, pompa vasıtasıyla çiçeklere aktarılmaktadır. Pompanın ne kadar süre çalışacağını tasarlanan ayrı bir elektronik devre ile ayarlanmaktadır. Böylece, çiçeğin ihtiyaç duyduğu miktarda su kullanılmaktadır. Her bir çiçek için günde çok az miktar suyun yeterli olacağı düşünülürse bir kova su ile en az bir ay boyunca sulama yapmak mümkün olur. Kovadaki suyun bir kısmı da buharlaşma ile azalacağından büyük boyutlu bir kova kullanmak uzun süreli sulama için daha uygun olacaktır. Ayrıntılar için TIKLAYINIZ....

 

Read More 38 Comments

Elektronik Tavla Zarı

zar
zar

Asıl yapılış sebebi tavla zarı olmasına rağmen zarla oynanabilecek tüm oyunlarda rahatlıkla kullanılabilir.Öncelikle enerji girişi belirtilme- diği için projenin son aşamasında biraz zorlandım.Tabi devrede 3 entegrenin olması baskılı devre çizim aşamasında da zorluk yaşamama sebep oldu.Orijinalinde açıklanmayan bir anahtarı şemada göstermeyip son aşamada aynı hatta bağladım.Baskılı devre çiziminde bakır kablolar arası daha uzun mesafelerde bırakılırsa lehimleme aşamasında fazla zorluk çekmezler. Devamı için tıklayınız.

 

Read More 20 Comments

Flip-Flop Devre

Dijital Elektroniğin temel devresi olan flip-flop devrelerin çalışma mantığını kavramak için en basit devredir.Elektroniğe yeni başlayanlar için yapımı kolay ve basit bir devredir. Meslek lisesine başladığımızda bize öğretilen ilk devrede flip-flop devreleriydi. Devrenin çalışmasını denemek içinBURAYA tıklayınız.

Read More 30 Comments

Kumanda Engelleyici

Read More 12 Comments