ne-nasil.net

PORTAKAL KABUĞUNDAN UZUN ÖMÜRLÜ SÜT

Homojenizasyon sırasında süte 2 ton civarında bir basınç uygulanmakta ve süt proteinlerinin moleküler yapısı büyük ölçüde değişmektedir. Tahrip olan ve sindirilmeyen protein parçacıkları, bağırsaktan kanımıza geçerler, vücut da bunları düşman olarak algılar ve bütün bunlar bağışıklık sistemini tahrip eder. Bunun sonucunda alerjik hastalıklar, bağışıklık sistemi hastalıkları, romatizmal hastalıklar ortaya çıkar. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 4 Comments

ÖKSEOTU BİTKİSİNİN ANTİOKSIDAN ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI

Dış orbitallerinde bir yada daha fazla eşlenmemiş elektron bulunan kısa ömürlü, reaktif atom veya moleküllere serbest radikaller denir. Serbest radikallerin, hücre membranı proteinlerini yıkarak hücreleri öldürmek, membran lipid ve proteinlerini yok ederek hücre membranını sertleştirip hücre fonksiyonunu engellemek gibi birçok zararı vardır. Bu zararlar neticesinde pek çok hastalıklar meydana getirirler. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

MONOSODYUM GLUTAMAT’IN ALLIUM CEPA L. VE TRITICUM AESTIVUM L. ‘DE MITOZ BÖLÜNME VE KROMOZOMLAR ÜZERINDEKI ETKISININ ARAŞTIRILMASI.

MSG’nin bitki hücelerindeki mitoz bölünme ve kromozomlar üzerindeki etkisini araştırarak elde ettiğimiz sonuçları sağlık açısından değerlendirip halkı bilinçlendirebilmek için projemizi gerçekleştirdik.MSG’nin çimlenmeye dolayısıyla mitoza etkisini görebilmek için çeşitli dozlarda (% 0.25, % 0.5, % 0.75, % 1, %2, %4, %6, %8, %10) MSG çözeltileri hazırladık ve bir tane kontrol grubu (saf su) oluşturduk. Petri kaplarına 24 saat, + 4C’de beklettiğimiz buğday tohumlarından 15’er tane alarak çimlenmeye hazırladık. Çözeltilerden 10’ar ml alarak perilere döktük. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

SİVRİSİNEKLERE KARŞI, KİMYASALLAR ALTERNATIF OLARAK(NERIUMOLEANDER)ZAKKUMUN ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI

Özellikle yaz aylarında sivrisineklerin çoğalması sivrisineklerle mücadelede farklı yöntemlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.Halk arasında sivrisineklerle mücadelede elektromatların,elektro likitlerin ve çeşitli doğal yöntemlerin kullanıldığı gözlenmiştir.Bu doğal yöntemlerden bir tanesi de elektromatın tablet yerine zakkum yaprağı konularak sivrisineklerin iç mekanlardan uzaklaştırılmasıdır. Bu çalışma, bu doğal yöntemin geçerliliğini araştırmak ve kimyasal maddelerin kullanımıyla oluşabilecek zararları önlemek için yapılmıştır. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

GÜNEŞ ENERJİSİ- PERISKOP SISTEM İLE IŞIK ALAMAYAN KONUTLARIN AYDINLATILMASI VE ISITILMASI

AMAÇ:

a) Yansıtıcı aynalar yardımıyla güneş enerjisinin depolanması.

b) Güneş alamayan apartmanların ısıtılması ve aydınlatılması amaçlanmıştır.

GİRİŞ:

Projemizin ekstra bir kullanılabilirlik alanı da evlerimizin ısıtılmasında ortaya çıkmaktadır. Genellikle klima ile ısıtılan evlerimizde ısınan havanın yükselmesinden dolayı taban tam olarak ısınamamaktadır. Ayrıca elektrik enerjisine aşırı yüklenmemizden dolayı büyük kentlerde sorunlar yaşamaktayız. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

SURBOJET ENERJİ TASARRUF SOLÜSYONU

Kombilerde Isı iletkenliği yüksek, sudan daha hızlı ısınıp daha geç soğuyan, ısınma ve enerji maliyetlerini düşüren, kalorifer sistemlerinde yüzde 30’e varan yakıt tasarrufu sağlayan bir solüsyon üreterek milli servete bir nebzede olsa katkı sağlamak istedik. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

BINALARDA MAKSIMUM ISI YALITIMI SAĞLAYAN, UÇAK VE ZIRHLI ARAÇLARDA ÇARPMA SONUCU OLUŞAN AŞIRI ISI VE DUMANIN YOL AÇTIĞI KAYIPLARI ÖNLEYEN, HAFIF, EKONOMIK, DOĞA

İnşaatlarda ısı yalıtımı için kullanılabilecek Termomaks Isı yalıtım Levha, benzerlerinden çok farklıdır. Oldukça hafif, doğal, ekonomik, uzun ömürlü Termomaks Isı Yalıtım Levhası, ayrıca içerdeki nemi dışarıya vermekte, dışarıdakini ise engelleyebilmektedir. İnşaatların dışında tüm alanlarda yalıtım ve yanmama özelliğinden faydalanabileceğimiz Termomaks

Isı Yalıtım Levha Uçaklarda ve de zırhlı araçlarda da kullanılabilecek özelliklere sahiptir. Zırhlı araçlarda olası roket vb saldırılarda hasarı en aza indirmek için zırhlı araç bölmelerine ısıya karşı dayanıklı, ısıyı absorbe eden ve transferini engelleyen fayans alaşımlı maddeler kullanılmaktadır. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

BETON CANAVARI SÜLFAT

Hızla gelişen dünyamızda sanayileşmeyle beraber betonarme yapıların sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemizde özellikle büyük şehirlerde kısmen gerekli çalışmalar yapılarak ve uygun betonlar kullanılarak kanalizasyon, su gibi alt yapı çalışmaları ve binaların yapımı sağlansa da küçük şehirlerde ve kırsal kesimde çok bilinçli bir beton kullanımı yoktur.

Alt yapı çalışmalarının sağlamlığı insan sağlığı ve atık maddelerin çevreyi kirletmesi açısından önemlidir. Özellikle deprem kuşağında olan ülkemizde mal ve can kaybını aynı zamanda çevre kirliliğinin en aza indirmek için sağlam yapıların oluşturulması bir gerekliliktir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

GÜNEŞ ENERJİLİ HAVA AKIM TÜRBİNİ

Güneş enerjisiyle sera içindeki havayı ısıtıp soğuk bölge arasında hava akımı oluşturmak amacımızdır. Oluşan hava akımı jeneratörü döndürecek ve elektrik üreteceğiz.

Yöntem ve İşlemler:

Yeryüzüne yakın hava katmanı ısınarak öz kütlesi düşer ve yukarı doğru yükselir. Yükselen bu sıcak havanın yerine, atmosferin üst tabakalarında soğuyan hava kütleleri hareket eder. Oluşan bu hava akımı rüzgar türbinlerinin hareket etmesini sağlamaktadır.Projemizin yapısında ortada uzun bir kuleden ve kulenin tabanında yer alan geniş bir (sera gibi düşünülmüş) bölümden oluşuyor. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

KAPALI SU HAVZALARINDAKI BUHARLAŞMAYI AZALTMAK

Yaptığımız bir deney düzeneğiyle tarıma dayalı su havzalarındaki buharlaşmayla özellikle yaz aylarında kaybedilen su miktarını azaltmak için uygulanabilecek yeni bir yöntemin modeli yapıldı.Bu düzenekte termostatla sıcaklığı sabit tutulan bir cam kap içine su 10 litre su konuldu.Sonra üzerine tel örgü konuldu.Son olarak buzlarla soğutulmuş tel örgü konularak bu üç düzenekte olan buharlaşma miktarı ayrı ayrı ölçüldü. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

KATI ATIK MADDELERDEN FAYDALANILARAK YAPILARIN DEPREME DAYANIKLILIĞININ ARTIRILMASI VEBU MADDELERİNGERİ DÖNÜŞÜMÜNÜN SAĞLANMASI

Betonun yapısındaki en önemli madde çimentodur. Ancak beton yapılırken karışıma su ve kum da ilave edilir. Biz harca bu maddelerin yanı sıra geri dönüşümü oldukça güç olan plastik parçaları (pet şişe) ekledik.3 farklı değişken grup ele aldık.1. grupta 10 kg çimento-kum karışımı ile 5,5 litre su karıştırılarak harç oluşturuldu.2. grupta 10 kg çimento-kum karışımı 5,5 litre su ve 500 gram plastik parçacığı eklendi.3. grupta 10 kg çimento kum karışımı 5,5 litre su ve 1500 gram plastik parçacığı eklendi. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 1 Comments

SU BASKINLARINDA OTOMATİK OLARAK DEVREYE GİREN ELEKTRO-MEKANİK TAHLİYE SİSTEMİ

Sel/su baskınına maruz kalan ev, işyeri, alt geçit, tünel vb. yerlerde insan unsuruna gerek olmaksızın, kendi kendine, otomatik olarak çalışan bir elektronik devre tasarlamak ve yapmak; böylelikle günlük yaşamdaki bir probleme çözüm bulmak ve insan hayatının kolaylaştırılmasına katkıda bulunmaktır. Su baskınlarından korunmanın en kesin yolu bilinçli düzenli yapılaşmadır. Bu nedenle sel potansiyeli olan yerleşim bölgelerinde ne gibi önlemler alınabileceği konusu bu projenin çıkış noktasını oluşturmaktadır. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 2 Comments

GÜNEŞ ENERJİSİNİN DAHA AKTİF KULLANIMI VE FİBER OPTİK KABLO İLE AYDINLATMANIN ARAŞTIRILMASI

Dünyamızda kullanılan enerjinin çok az bir kısmı yenilenebilir enerjidir. Daha çok fosil yakıt enerjisi kullanılmaktadır. Dünyada genellikle yakıt olarak fosil yakıtlar kullanılıyor. Ancak

Fosil yakıtların hem tükeniyor olması hem atmosfere yaydığı gazlar açısından insanlığı yenilenebilir yakıtlar arayışına itmiştir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

SES HÜCRESİNDEKİ ÜÇ BOYUTLU GÖRÜNTÜ

Bu projede amaç günümüzdeki LCD lerde çalışması için kullanılan elektrik enerjisi yerine ses enerjisi kullanmak, ses enerjisinden 3 boyutlu görüntü elde edilebileceğini gözlemlemek, elektriğe olan bu ihtiyacı biraz olsun hafifletmek.Deney sistemi için küp şeklinde çok ince camdan yapılmış bir kap alınarak içine likit konuldu. Hücrenin alt tarafına kare şeklinde güçlü beyaz ışık kaynağı yerleştirildi. Günümüzdeki LCD ler gibi polarize filtreler gibi gerekli olan çeşitli filtreler yerleştirilmiştir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments