ne-nasil.net

ŞİPŞAK SICAK SU

Bu projede ön planda olan ve anlatılmak istenen su tasarrufudur. Günümüzde küresel ısınma ile su kaynakları daha da önem kazanmıştır. Önümüzdeki yıllarda su kıtlığının olacağını söyleyen bilim adamlarını dikkate almamız, hem insanlığın gelişimi, hem de ülkemizin geleceği adına önemlidir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

FOTOVOLTAIK SİSTEMLERE YENİ BİR BAKIŞ AÇISI:

Günümüzde alternatif enerji kaynaklarının başında gelen güneş enerjisinin verimi sanayi tipi panellerde en fazla %17’dir. Amacımız bu oranı maliyeti yükseltmeden artırmaktır. Bu amaca uygun olarak güneş panellerinin yüzey alanını artırmanın yanında panelin boyutunu mümkün olduğunca küçültmek gerektiği fark edilmiştir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

TÜKENEMEZ İKİ KUVVETTEN SÜREKLİ ENERJİ ELDE ETME

Günümüzde Fosil yakıtlara alternatif olan yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelme kaçınılmaz hale gelmiştir. Çevreye zarar vermeyen önemli kaynaklar; hidroelektrik, rüzgâr ve güneştir. Bu enerji potansiyellerini elektriğe dönüştürmek de maliyeti yükseltmektedir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

HİBRİT TAŞITLARA HİBRİT AKÜMÜLATÖR

Küresel ısınma ve fosil yakıtların giderek tükenmesi nedeniyle daha çevreci ulaşım araçları geliştirmek popüler teknolojinin önemli konularından biridir. Bu konuda elektrik en zararsız enerji kaynaklarından biri olarak görülmektedir. Ancak enerjiyi depolama amacıyla ağırlığı fazla olan akümülatörler kullanıldığı için kullanılan enerjinin büyük kısmı, aracın yükünün büyük kısmını oluşturan akümülatörün kendisini taşımak için harcanmaktadır. Bu da verimi düşürmektedir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

ORİGAMİ İLE ÇEVRE EĞİTİMİ

Oyun çocuk eğitiminde ilk sıt-rayı alan bir faktördür. Bizim bu dünyamızın geleceği için ise çevre ve sağlık koruma bilinci oluşturma ilk sırayı almaktadır. Bir şeyin bozulduktan sonra tamiri zor olur. Ama bozulması engellenirse güvenli bir şekilde kullanıma devam edilir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 4 Comments

ÇÖLDE TARIM

Toprak, kum ve mermer tozu gibi farklı alanlarda bitki yetiştirdik. Fakat kum ve mermer tozunda bitki yetiştirirken bitki atıklarından oluşturduğumuz küçük parçaları su ile yavaş yavaş ekledik. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

TOHUM BANKASI

Dünyada yaşanan iklimsel değişimlerle siyasal gelişmelerin tüm insanlığı tehdit edecek olması açlık ve kıtlığa yol açabileceğinden kendi ülkemizde de dışarıya bağımlı kalmamak için tohum depolama biriminin kurulabileceğini düşündüm. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

TÜRKİYE’NİN PELET HARİTASI

Sıkıştırılmış talaş, odun yongaları, ağaç kabuğu, zirai ürünler, ekinlerin sapları, fındık, badem, ceviz kabukları, atık kağıt maddeleri, mısır koçanları, pancar küspesi, ayçiçeği çenekleri, kurumuş zeytin ve kiraz çekirdekleri gibi birçok atık ürünlerin karışımı ile preslenerek imal edilen pelet dünyanın pek çok ülkesinde onlarca yıldır kullanılıyor. Biz hiçbir şekilde doğaya çevreye zarar vermeyen tamamen doğal ürünlerin karışımı ile oluşan bu sistemin Türkiye’de kullanılmasını istiyoruz. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

DENİYORUM, EĞLENİYORUM, KORUYORUM ÇEVRE ATOLYESİ

Çevremiz son zamanlarda hızla kirlenmektedir. Kirlenmenin başlıca sebebi insanların bilinçsizliğidir. Çevreyi koruma bilinci daha cocukluk dönemlerinde başlar. Çevrenin önemini fareden ve öğrenen insan çevreye karşı daha çok duyarlı olur. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

KÜÇÜLEN FATURALAR

Projemizin esin kaynağı, ‘the 11th hour’ (11. saat), belgeseli olmuştur. Bu belgeselin ana teması, aslında dünyamızda artan bütün çevresel felaketlerin, sanayileşme ile birlikte insanların fazla tüketim yapmasıi buna bağlı olarak da başta enerji kaynakları olmak üzere doğal kaynakların fazla tüketilmesi idi. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

MANDALİNA KABUĞUNDAN BİR FAYDA

Açılan salçaların buzdolabında dayanım sürelerini arttırmak çin üzerlerine dökülen sıvı yağa alternatif olarak mandalina kabuğunun kullanılabileceğini ispatlama amacındaki projede deneysel bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak, mandalina kabuğu sıvı yağ ve tuz yerine kullanılabilir.

Read More 1 Comments

KIZARTMA YERKEN SAĞLIKLI KALABİLMEK

Kızartma yağlarının zararlarından kurtulabilmek için yapılması gerekenler düşünüldüğünde, kızartma yağlarının birkaç kez kızartmadan sonra değiştirilmesi gerektiği artık biliniyor. Kızartma yağları alınan besinlerle birlikte vücuda fazla kalori demektir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

ÇEVREYİ KORUYAN MAGNETİK ARABA

Projenin amacı; karbondioksit salınımını azaltarak küresel ısınmayı önlemeye yardımcı olmak. Çevre ve insan sağlığını korumaya yardımcı olmak. Yöntem; oyuncak bir arabanın arkasına mıknatıs yerleştirilir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 2 Comments

ENGELLERE DUYARLI ROBOT

teknoloji tasarım
teknoloji tasarım

Bu projede, teknolojiden yararlanarak engelli kişilerin kullanabileceği bir araç yapmak amaçlanmıştır. Bunun için engellere duyarlı bir robot yapımı hedeflenmiştir.DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 1 Comments

‘SALVADORA PERSIKA’ BİTKİSİNİN HAFIZA GELİŞİMİNE ETKİSİ

teknoloji tasarım
teknoloji tasarım

‘salvadora persika’ halk arasında erak ağacı olarak da bilinen bir bitkidir. Diş macunu ve diş fırçasının olmadığı ve kullanılmadığı dönemlerde insanların dişleri temizlemek amacıyla kullandıkları bu bitkinin sadece dişleri temizlemekle kalmadığı bunun yanında aşağıda da görülebileceği etkileri olduğunu okuyunca bunun doğruluğunu kanıtlamak amacı ile bu projeyi yapma gereksinim duyduk. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments