ne-nasil.net

AYAK KOKUSU VE AYAK MANTARINA SON!!!

Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi türkiye’de de tıbbi açıdan önemli olan bitkiler yüzyıllardan beri halk arasında hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılmaktadır. Dünya sağlık teşkilatı (who) nın 91 ülkenin farmokopelerine ve tıbbi bitkileri üzerine yapılmış olan bazı yayınlarına dayanarak hazırladığı bir araştırmaya göre, tedavi amacıyla kullanılan tıbbi bitkilerin toplam miktarı 20.000 civarındadır. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

SEBZE VE MEYVELERİN SAKLANMASINDA KORUYUCU OLARAK DOĞAL ANTIBAKTERİYEL BİTKİLER

Az miktarları insan vücudu için zararsız fakat mikroorganizmalar için öldürücü etki yapan ve besin maddelerinin muhafazası için kullanılan kimyasal maddelere koruyucu maddeler denir. Besinlerin kimyasal maddeler katılarak saklanmasında sitrik asit, karınca asidi (formik asit), salisilik asit, laktik asit, kükürt dioksidi veya tuzları gibi kimyasal maddeler kullanılabilir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

KÜLDEN ÇEVRE DOSTU SABUN ÜRETİMİ

Günlük olarak kullanılan el sabunları deterjan bazlı ürünlerdir. Genellikle bu ürünler ciltle uyumlu değildir. Bu sabunlarla yıkanan ellerin üzerinde bulunan su yağ tabakasına önemli zarar verdiği protein ve mikrop öldürücülerin yok olmasına yol açtığı görülmüştür. Bildiğimiz gibi kül kirleri çözebilen maddeler ihitiva etmektedir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 2 Comments

ELEMENTLERLE ÇEVRE OYUNU

Yaşadığımız dünyanın tanınması, bilimin elementleri bulması ve özelliklerini keşfetmesiyle anlam kazanmıştır. Elementler hayatın alfabesi gibidir. Amacımız priyodik tablodaki elementlerden yola çıkarak eğlenceli bir şekilde çevre bilgisi ve bilinci oluşturmaktır. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

TEMİZ BİR ÇEVRE İÇİN DETERJANA ALTERNATİF: ODUN KÜLÜ

İnsan sağlığına ve toprak su olmak üzere bütün doğaya zararlı olan deterjanların zararsız hale getirilmesi veya alternatif çözüm yollarının neler olduğunu araştırılması gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Atık bir madde olan odun külünün çöpe atılmayıp temizlik maddesi elde edilebilir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

AT KESTANESİNDEN ORGANİK PLASTİK

Bu projede, plastiklerin çevreye verdiği zararı önlemek amaçlanmıştır. Bu nedenle, geri dönüşümü olabilen organik plastik elde etmek düşünülmüştür. At kestanesi nişastası, hidroklorik asit, propan 1,2,3 triol ve sodyum hidroksit çözeltisi kullanılarak gerçekleştirilen deneylerde nişastadan plastik elde edilmiştir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

TESTKO

teknoloji tasarım
teknoloji tasarım

Günümüzde çoktan seçmeli sınavların yaygın olmasından yola çıkarak çocukların kodlama hatasını önleyebilecek üstten bastığında optik formların yuvarlağı büyüklüğünde kurşun kalem izi bırakan, silinebilir yeni bir kurşun kalem tasarladık. Kalemi tasarlarken kalemde kullanabileceğimiz malzemelerin detaylı bir araştırmasını yaptık. Bu araştırmada kalemlerin karbon kullanılarak üretildiği sonucundan yola çıkarak pillerdeki karbonu değerlendirmeye karar verdik. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

HAYDİ İLLER ÜRÜNÜMÜZE SAHİP ÇIKALIM

Türkiye tarım ülkesi olmasına rağmen yöresel ürünler yeterince değerlendirilmiyor. Bu yüzden tarım ürünlerimiz değerinin çok altında alıcı buluyor. Bu da ülke ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

DETERJAN ETKİLİ ÇEVRECİ SABUN

Günümüzde çevre kirliliğine neden olan birçok etmen vardır. Bunlardan biride kontrolsüz kullanılan deterjandır. Günümüzde temizlik ve lekeleri çıkarmak için kullanılan deterjanlar, vazgeçilmezimiz olmuştur. Deterjanlarda kullanılan kimyasallar çevreye zararlar vermektedir. Ayrıca su kaynakarımızı da kirletmektedir. Küresel ısınmanın son derece arttığı çağımızda elimizdeki kaynakları iyi değerlendirmeliyiz. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

ISIT BİZİ GÜNEŞ

Önce bir sera modeli oluşturduk. Daha sonra çatısının nasıl olması gerektiğini planladık. Çatımız güneş ışınlarının dik gelebilmesi için doğudan batıya doğru hareket edecek biçimde tasarlandı. Kenarlarından ısı kaybını önlemek için fazlalık perdeler oluşturuldu.

Read More 0 Comments

BESLEN-ME!!!!

Beslenme insanoğlunun en birinci ihtiyacıdır. Fakat insanlar besleniyoruz derken zehirleniyorlar mı ? projemizde et, süt, patates ve lor peyniri ile analizler yaparak yanlış beslenme örneklerini ortaya koyarak halkı bilinçlendirmeye çalıştık.

Read More 0 Comments

POMZADA TARIM

teknoloji tasarım
teknoloji tasarım

Küresel ısınma ve susuzluk artışı sonucunda son yıllarda tarımsal üretimde bir düşüş yaşanmaktadır projemizde mineral bakımından zengin volkanik bir kayaç olan pomza taşlarının %70 oranında su tutuculuk özelliğinden yararlanarak bu soruna bir çözüm üretmeyi DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 1 Comments

EVİ ISITAN SERA

teknoloji tasarım
teknoloji tasarım

2 kutunun iç kısımlarına köpük koyularak yalıtım sağlandı. Seraya bağlanacak olan kutunun bir bölümü delinerek plastik boru contayla sabitleştirildi. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

EVSEL ATIKLARLA ÇEVREYİ KİRLETME DEĞERLENDİR

Projemizde evlerden atık olarak çıkan balık atıklarının çevreyi kirletmeden değerlendirmeyi amaçladık. Evde atılmak üzere olan balık atıklarını mutfak robatunda kıyma haline getirdik. Bu amaçla 3 saksı alındı. Kıyma haline getirilen balık artıkları toprakla karıştırılarak farklı miktarlarda olmak üzere saksılara konuldu. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 2 Comments