Çevre Projeleri

ne-nasil.net

SALVANIA NATANS İLE KURŞUN VE BARYUM GİDERİMİ

teknoloji tasarım
teknoloji tasarım

Çalışmamızda sanayi atıkları içinde fazla miktarda bulunan ve çevre sağlığı açısından tehlike oluşturan ağır metallerin biyolojik bir yöntemle gidermeye çalıştık. Bunun için baryum ve kurşun ağır metallerini kullanarak çeşme suyunu sentetik olarak kirlettik. Arıtımında sadece salvania natans adlı su bitkisini kullandık. 21 gün kirlenmiş suda bekletildi. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 5 Comments

ZAMZALAK KOVUYOR BÖCEKLER KAÇIYOR

Projemizde melia azadirachta (zamzalak) ağacının tohumlarını kullanarak doğal böcek ilacı yaptık. Çalışmalarımızın başında topladığımız tohumların özötünü kolay elde etmek için tohumlarımızı ezdik. Ezdiğimiz yohumları 2-3 gün suda bekleterek özütünü elde ettik. Özütümüzü sulandırarak pompa yardımı ile bitkilere püsküttük. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 3 Comments

YAPAY FOTOSENTEZ

Küresel ısınmanın dünyanın en icedi konularından olması gerektiğine inandığım bir dönemde, sera gazları ve etkilerini araştırırken sera gazlarından karbondioksiti kirecin yakalayabildiğini öğrenince, yapay bir ağaç modeli oluşturmaya karar verdim. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 10 Comments

RAF ÖMRÜNÜ UZATAN AMBALAJ

teknoloji tasarım
teknoloji tasarım

İnsanlık tarihinin en eski dönemlerinden bu yana tıbbi bitkiler tedavi amaçlı kullanılıyordu. İnsanlar önce hayvanların hastalandıklarında hangi otları yediklerini gözlemleyerek kendileri için faydalı olabilecek bitkileri espit etmişlerdir. Anadoluda tıbbi bitki kullanımı eskiden bu yana çok yaygındır. Önceleri tıbbi otoriteler tarafından kabul görmeyen tıbbi bitkiler günümüzde tekrar rağbet görmeye başlamıştır. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 2 Comments

ELEKTRİK SIKINTISININ GİDERİLMESİ İÇİN ÇEVREYE ZARAR VERİLMEDEN ELEKTİRİK ÜRETİMİ

teknoloji tasarım
teknoloji tasarım

Bildiğiniz gibi elektirik sorunu gün geçtikçe artmakta ve çevremizi zora sokmaktadır. Bizim yaptığımız bu projede güneş panellerini kullanarak havanın ısınmasını sağladık. Isınan havanın yoğunluğu azalıp hacmi artmaya başlar. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 13 Comments

KIRSAL RÜZGAR TÜRBİNİ

Yenilebilir enerji türlerinden olan rüzgardan faydalanmak, öenmini her geçen gün arttırmaktadır. Dikey eksenli olarak savonius türbinini bir çam kozalağı şeklinde tasarlamak istedik. Yaptığımız 3 katlı türbinlerimizi büyükten küçüğe doğru sıralayarak türbinimizi yaptık. Ve türbinden elde edilen tur ile şarj dinamosunu döndürerek akümüzü şarj etmeyi sağlamaya çalıştık.

Read More 3 Comments

RÜZGAR ENERJİSİ İLE HIZLI TRENLERDE ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETMEK (REHTEÜK)

Hızlı trenlerin süratleri 400km/h bulduklarından yanlarına yerleştirilecek pervanelerle rüzgar enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülerek ve dışarıdan elektrik enerji kullanmadan, bu yenilebilen enerji trenin aydınlatılmasında kullanılır.

Read More 0 Comments

ÇEVREYİ TEMİZ TUTARAK AYDINLATALIM

Maden ocakları ve tüneller gibi yerlerin güneş enerjisinin fiber optik ile iletilmesinin sonucunda aydınlatılması. Projenin yöntemi güneş ışığının fiber optik kablo ile mercekler yardımı ile kablonun diğer ucuna iletilmesi projenin sonucu ise fiberoptik kablo ile pahalı enerjiler kullanılmadan maden ocakları ve tüneller gibi yerlerin aydınlatılması.

Read More 3 Comments

BİYO EV

Sorunların çözümüne katkıda bulunmak amacıyla son yıllarda. Çevre dostu evler yapılmaya başlandı. Çevre dostu evlerde güneş enerjisinden sıkça yararlanılır. Panelleri, gün boyu elektrik enerjisi üretir. Güneş pillerinde depolanan bu enerji evi ısıtma, aydınlatma ve elektrikli aletleri çalıştırma gibi amaçlarla kullanılır. Çevre dostu evleri ısıtmada ve soğutmada toprağın sıcaklığından da yararlanılır.DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 7 Comments

SÜPER LAVABO

Su tasarrufunu arttırmayı amaçlayan projemizde günlük hayatımızda sıkça kullandığımız lavabolara eklenecek bir düzenek hazırladık. Normal bir lavabo sistemini değiştirerek yani kanalizasyona giden boruların arasını keserek o bölüme filtre yerleştireceğiz ve filtre içine toz halindeki aktif karbonu koyarak musluktan gelen suyu arıtırak su deposuna tekrar gitmesini sağlayacağız ve su deposundan su tekrar musluğa gidecek.DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 12 Comments

Binalarda Isı Yalıtımında Borun Etkisi

proje yapalım
teknoloji tasarım

Ekonomilerin küreselleşmesi, iktisadi kalkınma için stratejik doğal kaynaklar ve enerji kaynaklarına olan ihtiyacı önemli ölçüde arttırmıştır. Dolayısıyla21. Yüzyılda küreselleşen dünyada ülkelerin ihtiyaç duyduğu enerji kaynaklarını temin edebilmesi veya sahip oldukları kaynakları koruyabilmesi ancak ulusal enerji stratejilerinin olmasıyla mümkündür. Ayrıntılar için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 0 Comments

BALONLU RÜZGAR TÜRBİNİ

Projemizin amaçları; rüzgar enerjisi kaynakları, özellikleri ve türbinleri ile ilgili literatürde araştırma yapmak, kendi tasarımımız olan bir balonlu rüzgar türbininin ufak bir modelini imal etmek, rüzgar simülatörü karşısında kontrollü deneyleri yapmak, sonuçlardan faydalanarak rüzgar türbininin yeryüzünden olabilecek yüksekliğini ve potansiyel rüzgar gücünü hesaplamak, önerilerde bulunmak ve bunları tartışmaya açmaktır. Yüksekliğe bağlı olarak rüzgar hızının artması bilgisi bizi uçabilen rüzgar türbinleri konusunda bizi düşünmeye sevk etmiştir.DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 2 Comments

AKILLI KAVŞAK

Bilindiği üzere büyük şehirlerde, büyük bir problem olan trafik karmaşıklığı insanları bu tür şehirlerde yaşanılması zor hale getirmiş, stres, zaman kaybı, çevre kirliliği vb. problemler çözüm beklemektedir. PROJENİN ÇALIŞMA PRENSİBİ: optik algılayıcı sensorler yolda araç olup olmadığını algılar. Birden fazla yolun açıldığı kavşaklı yollarda öncelik araç olan yola verilir. Eşit şartlarda normal zaman sıralı dağıtım yapar.DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 5 Comments

MİNARELER EZANSIZ CAMİLER ELEKTRİKSİZ KALMASIN

teknoloji tasarım
teknoloji tasarım

Elektrik enerjisi hem üretimi hem üretim masrafı hem de tüketim ücreti bakımından önemli bir sermaye istemektedir. Toplu yaşanılan alanlarda ve ücreti ortak ödenen yerlerde bu paralar insanların gözünü korkutmakta ve onları zor durumda bırakmaktadır. Durum böyle olunca insanlar çeşitli uğraşlar sonucunda yeni projeler ve yeni icatlar yapmaktadır. Yeni santraller, yel değirmenleri ve benzeri şekilde verilebilecek örnekler bunlara kanıt göstermektedir. Biz de bu durumdan haberdar olduk ve böyle bir proje tasarladık. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Read More 0 Comments

ISI KULESİNDEN ENERJİ ÜRETİMİ

proje yapalım
teknoloji tasarım

Fırtınaları da düşünerek bu projemizde enerjiye ucuza üretmeyi düşündük. Çevreye zarar vermeyen bir elektrik enerji santrali modelini yaptık. Modelimizi ısınan havanın yükselme prensibine göre yaptık. Bir gaz topluluğuna etki eden kuvvetler aşağı doğru yer çekimi ve yukarı doğru da gazın basıncıdır. (yukarı çıkıldıkça hava basıncı düşer, dolayısıyla gaz moleküllerine yüksek basınçtan alçak basınca doğru bir kuvvet etki etmektedir.) gazın sıcaklığının her yerde aynı olduğu durumda gaz üzerine etkiyen yer çekimi kuvvetiyle basıncın yukarı doğru kuvveti eşitlenir ve havanın durağan olmasına neden olur. Ayrıntılar için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 1 Comments

SU TÜKETMEDEN SUYUN DONMASINI ÖNLEYEN ŞEBEKE

proje
proje

Proje adı: Su tüketmeden suyun donmasını önleyen sebeke.

Proje Sorumlusu: Büsra DESTEBAS

Proje Danısman Öğretmeni: Ahmet BOLAT (Fen ve Teknoloji)

Projenin amacı: Soğuk kıs günlerinde suların donmaması için açılan musluklardan akan

suyun israfını önlemek. Ayrıntılar için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 17 Comments