PIC Tuş Takımı Uygulamaları

ne-nasil.net

Basılan Tuş Değerini Ekranda Gösteren Program

PIC TUŞ TAKIMI UYGULAMASI
pic tuş takımı uygulaması

Programi (1) numarali komut satirinda PORTA çikis, (2) numarali komut satirinda ise PORTB’nin ilk üç biti giris digerleri çikis olarak tanimlanmistir.

(3) numarali komut satirinda tus degeri byte büyüklügünde tanimlanmaktadir. Tusun alabilecegi deger maksimum 12 sayisi oldugundan ve bu desimal sayinin binary karsiligi “1100” oldugundan 4 bitlik bu sayi degerinin maksimum 8 bit olan byte büyüklügünde tanimlanmasi yeterlidir.

(4)-(10) numarali komut satirlari arasinda tus takimina ait satir ve sütunlarin bagli oldugu PORTB pinleri tanimlanmistir. Sekil 8.6’da da görüldügü gibi B portunun 4,5,6,7 numarali pinlerine tus takimina ait satirlar, 0,1,2 numarali pinlerine ise sütunlar baglanmistir.

 

ne-nasil.net
pic uygulama örnekleri
pic16f84 uygulamaları

(11)-(12) numarali komut satirlarinda PORTA ve PORTB içerigi silinmistir. (13)-(34) numarali komut satirlari arasinda tus taramasi yapilmaktadir. Tus tarama islemi öncelikle ilk satir “1” yapilarak sütun seviyelerinin tespiti seklinde gerçeklesmektedir. Daha sonra diger satirlar sirasiyla “1” yapilarak her bir tus için sütun seviye kontrolü sorgulanmaktadir.

(14) numarali komut satirinda satir1, lojik1 (HIGH) yapilmaktadir.

(15) nolu komut satirinda 1 numarali tusa basilip basilmadigi kontrol edilmektedir. IF SUTUN1=1 THEN : TUS=1 : GOSUB LCD komut diziliminde “Eger sütun seviyesi “1” ise o zaman TUS register içerigine “1” yaz ve LCD alt programini çagir denmektedir. Bu komut satirinda her bir komut iki nokta üst üste (:) ile ayrilmistir. Programin uzun olusundan dolayi satirlari alt alta yazmak yerine yan yana yazabilmek amaciyla bu yöntem tercih edilmistir.

(16) ve (17) numarali komut satirlari ile 2 ve 3 numarali tuslara basilip basilmadigi kontrol edilmektedir.

Programin (18) numarali komut satirinda satir1 seviyesi LOW komutu ile sase potansiyeline çekilmektedir. Böylece ilk satir için 1,2 ve 3 numarali tuslara ait tarama islemi sonlandirilmis olur. Bu islem (19)-(23), (24)-(28) ve (29)-(33) komut satirlari arasinda diger tus kontrolleri için tekrarlanir.  

PIC BASIC PRO UYGULAMALARI DERS KİTABI

0 Comments