Seri Ampul Devresi

ne-nasil.net

Bu dersimizde seri devrelerden bahsedeceğiz.

 

  1. Alıcı ve üreteçlerin tek bir hat üzerinde sıralanması sonucu oluşan devrelere  SERİ DEVRELER denmektedir.
  2. Seri devrelerin en önemli özelliği devre elemanlarının birbirlerini takip edecek şekilde bağlanmasıdır.
  3. Seri bağlı alıcıların herbirinden aynı miktarda akım geçer.Yani birbirine seri bir şekilde bağladığımız 3 ampulumuzun parlaklık değeri aynı olacak demektir. It=I1+I2+I3.....In
  4. Seri bir devrede alıcıların uçları arasındaki gerilim toplamı üreteçteki gerilim toplamına eşittir.Devremizde  ampullerin uçlarındaki toplam gerilimin üretecin toplam gerilimine eşit olamsı gerekir.Kısacası gerilim seri devrede alıcılar (ampul,led,direnç,transistor vb) üzerine eşit oranlarda bölünür. Et=E1+E2+E3.....En
  5. Alıcıların herbirinin direnç toplamı devrenin direnç toplamına eşittir. Rt=R1+R2+R3...Rn
seri  devre
seri devre

Seri devrenin şematik şekli yan tarafda görüldüğü gibidr.

İsteğe göre lambalar yerine motor,bobin,diyod vb. devre elemanları bağlanabilir.

seri devre
seri devre

Yan tarafta ve aşağıdaki  Elektronik devrede lambalar üzerine düşen akım değerleri  eşit olacağından ampullerin parlaklık değeri eşit olacaktır.Sizlerde evinizde 10v ile çalışan ampullerinizden 22 tanesini seri bağlayarak  şebeke geriliminde (220v) ile ampullerimizin hepsini aynı parlaklık dercesinde çalıştırabilirsiniz.

seri devre
seri devre

Ampul,Bobin ve Motor Seri Devre BAğlantısı

Evet arkadaşlar bu devremizde ise farklı alıcıları (lamba,bobin ve motor) birbirine seri bağlanmasıyla  oluşturulmuş bir devre görmektesiniz.

 

Switch kapalı duruma getirildiği zaman akım öncelikli olarak ampul üzerinden daha sonra bobin ve motor üzerinden geçtikten sonra devresini tamamlayacak ve 3 alıcıda aynı akım değeriyle çalışmaya başlayacaktır.

 

Teknoloji ve tasarım dersi ile fen ve teknoloji dersinde gerçekleştireceğiniz projelerinizde sıklıkla kullanabileceğiniz bir devre çeşidi.

 

 

Hangi projelerde kullanabilrim derseniz:

  1. Elektrikler kesildiğinde ders çalışmanızı sağlayacak pil ile çalışan defter kalıbı.
  2. Yaz sıcağında çalışırken serinlemek isteyenler için çeşitli motorlar kullanarak yapılan devreler.Kalem,kravat,defter vb. çalışma araçlarına motor ve fanları yerleştirerek serinlemyi sağlayabilirsiniz.