Teknoloji ve Tasarım Dersi Etkinlik ve Projeleri

ne-nasil.net

Ekrem AKARGÜL

   EKREM AKARGUL   

                                                                       

1911 YILINDA TURKALEM’DE DOĞDU. 1916 YILINDA İLKÖĞRENİMİNİ BAŞLADI. 1919 YILINDA BABASI ÖLDÜ. ARKEOLOJİ VE TARİH ALANINDA ÇALIŞMALAR YAPMIŞTIR. EKREM ORTAÖĞRENİMİNİ 1. OLARAK TAMAMLADI. İSTANBUL’DA GÖREV ALDI. HAYATINDA ÖNEMLİ OLAYLAR DAN İLK OLARAK BİR GÜN TARİH GEZİSİ YAPARAK BİLGİLENMİŞTİ O GÜN DE OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN HALİFELİĞİNİ KAYBETMİŞTİ.

 

               1941 YILINDA ASKERLİĞİNİ BİTİRMİŞTİ.1980 YILINDA HAYATINA GÖZLERİNİ YUMDU.

 

 

Read More 0 Comments

Dilhan ELYURT

Dilhan ERYURT

DİLHAN ERYURT

      

DİLHAN ERYURT 29 KASIM 1926’DA İZMİR’DE DOĞDU. ÖĞRENİMİNİ ANKARA’DA TAMAMLAYAN ERYURT ZEKİ VE ÇALIŞKAN BİR ÖĞRENCİYDİ. ERYURT ÖĞRENCİ İKEN BİRÇOK ÖDÜLLER KAZANMIŞTIR.

 

 ANSTRONOMİ VE GEZEGENLERLE İLGİLİ BİRÇOK ALANDA ÇALIŞMA VE ETKİNLİKLERİVAR.1933’TE ALMANYA’YA GİTTİ. ORADA GÖREVİNİ EN ÜSTÜN BİR ŞEKİLDE TAMAMLADI. ÖLÜMÜ İLE İLGİLİ BİLGİ YOKTUR.

 

Read More 0 Comments

Bahattin BAYSAL

Bahattin BAYSAL

BAHATTİN BAYSAL 28 ARALIK 1922 YILINDA DÜNYAYA GELDİ. 1928 YILINDA İLKÖĞRENMİNE BAŞLADI. 1939 YILINDA İZMİR LİSESİNE GİTTİ. DAHA SORA DEMİR YOLLARINDA ÇALIŞTI.1941 YILINDA İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNE GİTTİ.

 

       FİZİK VE KİMYA ÜZERİE ÇALIŞTI. İSTANBUL’DA GÖREV ALDI. LİSEDEN SONRA EVLENİP 3 ÇOCUĞU OLDU. HAYATINI EN GÜZEL BİR ŞEKİLDE GEÇİRDİ. HAYATINI EVLENDİĞİ KADINA ADAMIŞTIR.1949 YILINDA DOKTOR OLMAK İÇİN SINAVLARA GİRDİ.

 

        ÖLÜM TARİHİ VE SEBEBİ BİLİNMMEKTEDİR.

 

Read More 1 Comments

Ata NUTKU

ata nutku

TÜRKİYE’NİN GEMİ YAPAN ADAMI OLARAK ANILIR. KAÇ YILINDA DOĞDUĞU TAM OLARAK BİLİNMİYOR. 1917 YILINDA MEKTEBİNİ BİTİRİP DENİZ KOMANDO SINAVLARINA GİRMİŞTİR. O LİSEYİ KAZANARAK KAPTAN OLUR. YILLARCA KAPTANLIK GÖREVİNİ YERİNE GETİRİR. DENİZCİLİK ALANLARINDA BİRÇOK ÖENEMLİ YERLER KEŞFETMİŞTİR. MARMARA DENİZİNDE VE BİRÇOK DENİZE AÇILMIŞTIR. HAYATINDA BİRÇOK ÖNEMLİ OLAYA YER VERMİŞTİR.

              ATA NUTKU’NUN 1989 YILINDA GÖZLERİNDE YAŞADIĞI RAHATSIZLIK SONUCU 31 OCAK 1994 YILINDA GÖZLERİNİ HAYATA YUMDU.

Read More 0 Comments

Homopolar Motor Yapımı

Proje Yapalım

 Mıknatıs, bakır tel ve pil kullanılarak şekilde görüldüğü gibi basit bir motor (Homopolar motor) yapmak istiyorsanız, aşağıdaki videoyu seyretmeniz yeterli olacaktır. Video için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Read More 223 Comments

Lego Mindstrom

robot

ÇOCUKLUK  yıllarımızdan kalma lego oyuncaklarının hatırlamayanınız yoktur her halde.Yaratıcılık geliştirmekte bir numara olan bu oyuncakları üreten firma şimdi de bir başka hoş ürünle çocukları ve gençleri  fethetmeye geliyor.Lego Mindsstorm adlı ürünümüz ,ipod benzeri,programlanabilir bir mikro kontrolcüye sahip.Bu kontrolcüyü  dilediğiniz  gibi programlayarak,Legolardan olşturduğunuz robot gövdelerini yerleştirip,kendi projelerinizi hayat geçirebiliyorsunuz.;Robot dünyasına adım atmak için oldukça eğlenceli,öğretici ve kolay bir set diyebiliriz.Ürünün fiyatı yaklaşık 250 dolar.

Read More 2 Comments