Arduino ile Engel Algılayan Robot

Arduino UNO,HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü ve Adafruit Motor Shield kullanılarak yapılan Engel Algılayan Robot yapımının resimli ve açıklamalı yapım detayları ile arduino robot kodunu yazının devamında bulabilirsiniz. Ayrıntılar için buyrun devam edelim.

Cep Bekçisi ile güvendesiniz
Cep Bekçisi ile güvendesiniz
Ürünlerimizi Güvenli E-Ticaret ile Satın Alabilirsiniz
Ürünlerimizi Güvenli E-Ticaret ile Satın Alabilirsiniz

Proje Yapım Malzemeleri

1 x Arduino Uno

1x Adafruit Motor Shield

1x  HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü

Robot şasesi için pertinaks, foto blok, fleksi table veya hazır basit robot şasesi.

4 adet dişi-erkek Jumper kablolar

4x 1.2v 2000 mAh (Ni-mh) yada 6x 1.5V kaliteli alkalin pil.

Kullanacağınız pil sayısına göre 4 lü veya 6 lı pil kutusu.

30:1 micro meta motor yada dişli kutulu motor.

4 adet motor miline uygun teker.

Sıcak silikon tabancası.

Muhtelif proje malzemeleri.

HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü

 

HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü: 2cm'den 400cm'ye kadar 3mm hassasiyetle ölçüm yapabilen bu ultrasonik sensör Robotumuzun yoluna çıkan engelleri fark ederek çıkış vermesini sağlamak içindir.Robotumuzun gözü olarakta düşüne biliriz.

Arduino UNO

Arduino UNO: Robotun ana kartıdır. Programlanacak mikro denetleyici üzerinde taşıyan kart. USB portu sayesinde bilgisayara bağlanarak programlanabilmektedir.

Arduino, Processing/Wiring dilini kullanarak çevre elemanları ile temel giriş çıkış uygulamalarını gerçekleştiren açık kaynaklı fiziksel programlama platformudur. Arduino ile bağımsız olarak interaktif uygulamalar gerçekleştirilebilirsiniz. Aynı zamanda Arduinoyu bilgisayar ile Flash, Processing, MaxMSP, C Sharp gibi bir çok yazılım üzerinden yada kendi yazdığınız yazılımlarla haberleştirerek de kullanabilirsiniz. Açık kaynaklı arayüz yazılımını internet sitesinden Windows, Mac OS X ve Linux platformları için indirebilirsiniz. 

Adafruit Motor Shield

Adafruit Motor Shield: Arduinoya üstten bağladığımız motor sürücü kartı. DC,Servo ve Step Motor kontrolü yapılmaktadır. Bu çalışmada 2 adet motor kontrol edilecektir. 

 

Arduino motor sürücü shieldi, Arduino üzerine takılarak 4 DC motoru veya 2 step motoru (unipolar veya bipolar) ve de en az 2 servo motoru kontrol etmenize imkan sağlayan bir karttır.

Kart üzerinde 2 adet L293D motor sürücü entegresi mevcuttur. Bu entegreler içerisinde toplam 4 adet H köprüsü bulunur. Her bir köprü üzerinden 0,6A akım akmasına imkan vermektedir. (Anlık 1,2A) 

Teker Kısmının Hazırlanması

İlk olarak arkadaşlar motor ve teker millerini birleştiriyoruz. Biz bu projemizde piyasada hazır satılan dişli kutulu oyuncak arabaların teker kısmını kullandık. Arabanın sökülme ve hazırlanma kısmını sizlerle daha  önce ışık takip eden robot projemizde ayrıntılı olarak BURADA paylaştığımız için tekrar kalabalık olmasın diye yazmıyorum.

Şimdi ise arkadaşlar şase kısmını hazırlıyoruz. Projemizde şase malzemesi olarak foto blok kullandık. Motor,tekerler ve dişli mil kısmına göre uygun ölçülerde 10*13 cm ölçülerinde bir parça kesiyoruz.

Kestiğimiz parçanın arka kısmına motor gövdesini montaj etmek için 2*2,5 cm ölçülerinde parçalar kesip sıcak silikon ile tekerleri gövdeye montaj ediyoruz. Ben robotun ön kısmında sarhoş tekerlerden kullanmadım. Onun yerine dört tekeri taktım. Görünüm açısından daha hoş oldu.  

Pil olarak 4 adet pil kullanacaksanız 4 lü pil tutucuyu robotun arka kısmına resimde görüldüğü gibi sıcak silikon ve hızlı yapıştırıcı ile yapıştırabilirsiniz. Yapıştırmayı terzilerden alacağınız cırt-cırt kullanarak yaparsanız pil takma ve çıkarma işlemlerinde karşılaştığınız sorunları minimize edebilirsiniz. 6 adet pil kullanacak arkadaşlar ben 6 lı pil tutucu bulamadım. 3 tane 2li veya 4+2 pil  tutucu kullanabilirsiniz. Ben robot tasarımında ön sol kısmında 2 pil tutucu için boş yer bıraktım. Alt kısıma uygun matkap ucu ile kartı monte etmek için delik açıp kartı vida ile sıkıca monte ediyoruz.

 Arduino UNO ve HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü Bağlantısı

Sensör üzerindeki bağlantı uçlarını kartımız üzerindeki ilgili pin deliklerine bağlıyoruz.


 

 

Kart üzerine havya ile ısıl bir müdahalede bulunmamak için bağlantı için mini board kullandım. Sizlere de şiddetle tavsiye ederim. 

Şimdi ise arkadaşlar motor sürücü kartını uno kartın üstüne montaj ediyoruz. Dikkatli bir şekilde....

Arkadaşlar motor bağlantılarını yaparak robotun mekanik aksam çalışmalarını bitiriyoruz.

Adafruit Motor Shield Kütüphanesinin Yüklenmesi

BURADAN indirdiğimiz zip dosya formatlı Adafruit Motor Shield kütüphane dosyasını sarı klasör haline getirip ismini AFMotor yapıyoruz. 

AFMotor içinde AFMotor.cpp ve AFMotor.h dosyaları olup olmadığını kontrol edin. Değilse, yukarıdaki adımları kontrol edin.

Daha sonra  Bu klasörü kopyalayıp Arduino kütüphanelerinin bulunduğu dosya içerisine yapıştırıyoruz. Genellikle (C:\Program Files (x86)\Arduino) yada Belgeler/Arduino/Libraries klasöründe olur.

Bu işlemden sonra Aruino programını açtığınızda kütüphaneler kısmında  AFMotor ismini görmeniz gerekmektedir.

Arduino Programının Yüklenmesi

Arduino programını açıp ekranda çıkan bütün komutları siliyoruz. BURADAN indirdiğimiz kodu kopyalayıp ekrana yapıştırıyoruz. Robotu USB kablo ile PC ye bağlayıp kodları kartımıza YÜKLE (upload) ikonuna basarak yüklüyoruz.

 

Robot programı geliştirmeye açıktır. Kod üzerinde bulunan zaman ve hız değerlerini kullanacağınız motor ve platforma göre düzenleyip robotun daha hassas,hızlı ve verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Robotun Çalıştırılması

Engel Algılayan Robot
Engel Algılayan Robot

Açma-kapama düğmesini açarak robota güç veriyoruz. Robot hareket etmeye başlayacaktır. Sensör önüne 2 cm mesafeden engel geldiği zaman yön değiştirip hareketine devam edecektir.

Muhtemel Sorun ve Çözümler

Robot hiç çalışmıyor?

Pil bağlantılarını ve motor kartı üzerindeki girişi kontrol ediniz.

 

Robot geri gidiyor?

Motor bağlantı uçlarını ters çevirin.

 

Motorlar çalışıyor ama robot hareket etmiyor?

M1 ve M3 bağlantı yeri ile motor bağlantı uçlarını değiştirin.

 

Motor sürekli tek yönde dönüyor?

Sensör güç bağlantılarını kontrol edin.

Yazılımlar

Kaynaklar

Bu Projeyi Beğendiyseniz Hemen Şimdi Satın Alabilirsiniz

Satılık Arduino Engel Algılayan Robot

Arduino UNO,HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü ve Adafruit Motor Shield kullanılarak yapılan Engel Algılayan Robot

 

Robotlarda önemli olan yoluna çıkan engellerden kurtularak yoluna devam etmesidir.Yapılış gaye ve amacı ne ise o görevi tamamlamak için engel algılaması çok önemli bir unsurdur.

Engel algılayan robot devresi neredeyse tüm robot devrelerinin önemli bir parçasıdır. Robotumuza  güç verildiği zaman hareket etmeye başlayacaktır. Sensör önüne 2 cm mesafeden engel geldiği zaman yön değiştirip hareketine devam edecektir.

 

 

Arduino UNO: Robotun ana kartıdır. Programlanacak mikro denetleyici üzerinde taşıyan kart. USB portu sayesinde bilgisayara bağlanarak programlanabilmektedir.

 

Robot programı yüklenmiş olarak gönderilmektedir. Ayrıca alıcının satın alma sürecinde belirttiği mail adresine program için gerekli dosyalar mail olarak gönderilecektir.

 

Robot programı geliştirmeye açıktır. Kod üzerinde bulunan zaman ve hız değerlerini kullanacağınız motor ve platforma göre düzenleyip robotun daha hassas,hızlı ve verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 

Adafruit Motor Shield: Arduinoya üstten bağladığımız motor sürücü kartı. DC,Servo ve Step Motor kontrolü yapılmaktadır. Bu çalışmada 2 adet motor kontrol edilecektir.

 

Motor sürücü devreleri L293D H-BRIDGE oluşturularak sağlanmıştır. Motorların hız,devir vb. ayarları yapılabilmektedir.

 

HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü: 2cm'den 400cm'ye kadar 3mm hassasiyetle ölçüm yapabilen bu ultrasonik sensör Robotumuzun yoluna çıkan engelleri fark ederek çıkış vermesini sağlamak içindir.Robotumuzun gözü olarak ta düşüne biliriz.

 

Robotun güç kısmını 4 x 1.2v 2000 mAh (Ni-mh) pil oluşturmaktadır. (Ürüne piller dahil değildir)

 

Robot gövdesi foto blok kullanarak hazırlanmıştır.

 

Lise ve Üniversite öğrenci projeleri için uygun olup üzerinde reklam amaçlı hiçbir logo,marka vb. işaret yoktur.

Arduino ile Engel Algılayan Robot

₺200,00

 • Tükendi

Satılık Diğer Projelerimiz

SORUNUZUN CEVABI BURADA OLABİLİR

 

1.Proje Satın Alma işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek için sizlere özel hazırladığımız "Nasıl Proje Satın Alırım" sayfasını inceleyebilirsiniz. 

 

2. Çok aksi bir durum olmazsa gün içinde  siparişi verilen ürünler ertesi gün kargoya verilir.  (Örnek: Pazartesi günü saat 18:00 kadar sipariş verirseniz ürün salı günü kargoya verilir.)

 

3. Akşam saat 18:00 den sonra verilen siparişler bir sonraki gün kargoya verilir.(Örnek: Pazartesi günü saat 18:00 den sonra sipariş verirseniz ürün çarşamba günü kargoya verilir.) 

 

4. İsteğe bağlı olarak sipariş verdiğiniz robotun gövdesini farklı malzeme kullanarak değiştirip yapım aşama resimlerini çekip gönderebiliyoruz. Ayrıntılar için lütfen iletişim numaranızı bırakınız.

 

5. İstemeniz halinde robotu montaj etmeden sadece parçalarını da gönderiyoruz.

 

6. Mesaj bırakan arkadaşlar telefon numarası bırakırsa daha hızlı iletişim kurarız.

 

7.Sitemiz üzerinden ve sahibinden.com sitesinden alınan ürünlerin kargosu fiyatı uygun olduğu için PTT kargo ile gönderilmektedir.

 

8. sanalpazar.com mağazamızdan alınan ürünler de anlaşmamız olduğu için aras veya yurt içi kargo ile gönderilmektedir.

 

Değerli ziyaretçiler sitemiz üzerinden satılan projeleri almak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

 

 

1.  PayPal yöntemi ile paypal hesabınız, banka veya kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.. (PayPal nedir? Şimdi kaydolun)

 

2. sanalpazar.com mağazamızdan Cep Bekçisi yöntemi ile alıcının parası, kendisine gelen ürünü inceleyerek alma hakkını kullanırken güvende,

 

3. GeT (Güvenli E-Ticaret) sistemimizi kullanarak ürünlerimizi sahibinden.com güvencesiyle satın alabilrsiniz.

 

4. Ön ödeme ile Banka Hesap numaramıza satın aldığınız ürünlerin ücretlerini EFT veya Havale yaparak.

 

Ön ödeme seçeneğini kullanan müşterilerimiz için: Belirtilen hesap numarasına ödeme yaparken açıklama kısmına iletişim bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiğinizden emin olun. Ürünün ücreti banka hesabında göründükten sonra kargo firmasına verilecektir.

Alıcı İsmi: Yadiğar YALÇIN
 
Banka Adı: HALK BANKASI
 
Şube Kodu: 1215
 
Şehir: Ankara
 
Şube Adı: Çubuk Şb
 
Hesap No: 1104678
 
IBAN NO: TR860001200121500001104678

Satılan bütün ürünlerimizin kargo ve kapıda ödeme (kapıda ödeme seçeneğini tercih eden kullanıcılarımız için) ücretleri alıcıya ait olup gönderilen kargo firmalarına göre kargo ve kapıda ödeme fiyatları değişiklik gösterebilir.

Ürün iade politikamız

 

 

Sorularınızın cevabı burada değilse her türlü soru ve önerileriniz için  iletişim formunu kullanabilirsiniz. iletişim için üst menüde bulunan İLETİŞİM linkini kullanabilirsiniz.

 

Saygılarımızla kolay gelsin.

Write a comment

Comments: 3
 • #1

  adnan (Thursday, 30 April 2015 01:24)

  iyi günler ben bu projenizi satın almak ıstıyorum okulum ıcın teslım etmem gerekıyor fınallere kadar bu robotun gorunumunu degıstırerek gondermenız mumkunmu yanı resımde oldugu gıbı degılde bıraz daha farklı ne bılım tekerlekler buyuk kucuk yanı gorumunu oldukca degısmelı bır dıger problemım ıse robotta yazılan program onun yazım halı gerekıyor cıktısını alıp proje teslıme derken verıcem tesekkur ederım.

 • #2

  admin (Thursday, 30 April 2015 16:02)

  Adnan bey iletişim bölümünden mail veya tel numaranızı tarafımıza ulaştırmanız durumunda size yardımcı olabiliriz.
  Kolay gelsin..

 • #3

  özkan (Tuesday, 05 May 2015 16:44)

  merhabalar. Ben bu arabayı almak istiyorum kodlarınıda yanında alabiliyoruz değilmi? 2. olarak daha detaylı konuşmak için mail adresi veya telefon konusunda yardımcı olabilirmisiniz? Bana araç çok acil lazımdır.