Engellere Çarptığında Yön Değiştiren Robot

engellere çarptığında yön değiştiren robot
engellere çarptığında yön değiştiren robot

Bu yazımızda engellere çaptığı zaman yön değiştiren robot yapımından bahsedeceğiz. Robotun en önemli özelliği basit elektronik devre elemanları kullanılarak hazırlanması ve karmaşık kod veya devre yapısının olmamasıdır. Bu robot Teknoloji ve tasarım dersi yapım kuşağı için kullanabileceği gibi Lise öğrencileri de proje ödevlerinde yapabilirler. Robotun resimli ve videolu yapım detaylarını yazının devamında bulabilirsiniz.

ne-nasil.net
Cep Bekçisi ile güvendesiniz
Cep Bekçisi ile güvendesiniz
engellere çarptığında yön değiştiren robot
Bu projeyi satın alabilirsiniz

Satılık Projelerimiz

Robotun Malzemeleri

2 x 3v DC motor

2x UPDD (Micro switch)

2X AA pil ve tutucu

3x Ataç

1x tesbih tanesi

Havya,lehim,keski,sıcak silikon vb. muhtelif proje malzemeleri.

engellere çarptığında yön değiştiren robot
engellere çarptığında yön değiştiren robot

İlk olarak robotun arka tekerlek kısmını yapacağız. Karga burnu ile ataçı resimde görüldüğü gibi bükerek tesbih tanesini takıp tekerlek kısmını yapıyoruz. Ben resimde görüldüğü şekilde yaptım ama sizler yaratıcılığınıza bağlı olarak farklı tasarımlara sahip a şekiller yapabilirsiniz.

ޞimdi ise arkadaşlar robotun en önemli kısmını yani antenleri yapıyoruz. Neden önemli? Çünkü robota adını veren örümcek görünümünü sağlayacak hemde engele çarptığı zaman yön değiştirmesini sağlayacak buton hareketini sağlayacak eleman. Ben resimde görüldüğü şekilde yaptım ama sizler yaratıcılığınıza bağlı olarak farklı tasarımlara sahip anten şekilleri yapabilirsiniz.

engellere çarptığında yön değiştiren robot
engellere çarptığında yön değiştiren robot

8-9 adet 5-6 cm uzunluğunda kabloların uçlarını lehim için uygun hale getiriyoruz.

engellere çarptığında yön değiştiren robot
engellere çarptığında yön değiştiren robot

Robotun engele çarptığı zaman yön değiştirmesini sağlayacak devre resimde görüldüğü gibidir. 3V bataryanın orta kısmından çekilen uç sabit olarak motorların birer uçlarına lehimlenecek. Anahtar üzerinde yazılan com ucuda motorların diğer boşta kalan ucuna lehimlenecek. Butonların NC uçları birleşip devrenin (+) ucuna NO uçlarıda birleşip devrenin (-)ucuna gidecek.

mini örümcek robot
mini örümcek robot

Normal şartlarda motorlar 1,5 v ile çalışacak. Engel ile çarpıştığı zaman yön değiştirmesini sağlamak için motorun dönüş yönünü değiştireceğiz.  Bunu sağlamak içinde pil yatağının 1,5 v. çıkış yerinden resimde görüldüğü gibi mavi kablo çıkartıyoruz.

Switch ve motor uçlarına kabloları lehimliyoruz.

Switch metal kısmına anten görevini yapacak daha önceden hazırladığımız ataçları lehimliyoruz.

Switchleri pil bataryasının uç kısmında hafif açılı olarak sıcak silikon ile yapıştırıyoruz.

ޞimdide motorları gövdeye silikonluyoruz. Motor konumlarının hıza etkisi vardır. Resimde görüldüğü gibi motor milinin yer ile olan açısı arttıkça otobotumuz daha hızlı gider. Tercih sizin.

kolay robot  yapımı
kolay robot yapımı

Arka tekerleği de sıcak silikon ile gövdeye montaj ediyoruz.

Devre şemasına göre gerekli lehim işlemlerini yaparak sona doğru yaklaşıyoruz.

Pil bataryası üzerine montaj etmek istemez daha profesyonel birşeyler tasarlamak isterseniz Pertinaks veya bakır plaketi keserek resimde görüldüğü gibi bir tasarıma ait robot tasarlayabilirsiniz.

robot yapımı
robot yapımı

Son olarak arkadaşlar robotun pillerini takıp çalıştırıyoruz. Çalışma ve test kontrollerini sizin için hazırladığımız videoda bulabilirsiniz.

İsteğe bağlı olarak mini otobot üzerine farklı desen ve tasarımlara sahip plastik kutular ekleyerek görünümünü değiştirebilirsiniz. Tercih sizin. Engellerden oluşan bir platform kurup minik eserlerinizin keyfini çıkarmak inanın bana çok zevkli oluyor.

Sistemi kurdunuz ama robot ters gidiyor.. Telaş etmeyin. Pil ucundan çıkan + ve - uçların yerlerini değiştirmeniz yeterli olacaktır. Engele çarptığı zaman yön değiştirmiyor ise:

Engele çarpan switch ucundan gitmesi gereken 3V enerji motora ulaşmıyor demektir. Devre bağlantısını yeniden gözden geçiriniz.

Satılık Diğer Projelerimiz

SORUNUZUN CEVABI BURADA OLABİLİR

 

1.Proje Satın Alma işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek için sizlere özel hazırladığımız "Nasıl Proje Satın Alırım" sayfasını inceleyebilirsiniz. 

 

2. Çok aksi bir durum olmazsa gün içinde  siparişi verilen ürünler ertesi gün kargoya verilir.  (Örnek: Pazartesi günü saat 18:00 kadar sipariş verirseniz ürün salı günü kargoya verilir.)

 

3. Akşam saat 18:00 den sonra verilen siparişler bir sonraki gün kargoya verilir.(Örnek: Pazartesi günü saat 18:00 den sonra sipariş verirseniz ürün çarşamba günü kargoya verilir.) 

 

4. İsteğe bağlı olarak sipariş verdiğiniz robotun gövdesini farklı malzeme kullanarak değiştirip yapım aşama resimlerini çekip gönderebiliyoruz. Ayrıntılar için lütfen iletişim numaranızı bırakınız.

 

5. İstemeniz halinde robotu montaj etmeden sadece parçalarını da gönderiyoruz.

 

6. Mesaj bırakan arkadaşlar telefon numarası bırakırsa daha hızlı iletişim kurarız.

 

7.Sitemiz üzerinden ve sahibinden.com sitesinden alınan ürünlerin kargosu fiyatı uygun olduğu için PTT kargo ile gönderilmektedir.

 

8. sanalpazar.com mağazamızdan alınan ürünler de anlaşmamız olduğu için aras veya yurt içi kargo ile gönderilmektedir.

 

Değerli ziyaretçiler sitemiz üzerinden satılan projeleri almak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

 

 

1.  PayPal yöntemi ile paypal hesabınız, banka veya kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.. (PayPal nedir? Şimdi kaydolun)

 

2. sanalpazar.com mağazamızdan Cep Bekçisi yöntemi ile alıcının parası, kendisine gelen ürünü inceleyerek alma hakkını kullanırken güvende,

 

3. GeT (Güvenli E-Ticaret) sistemimizi kullanarak ürünlerimizi sahibinden.com güvencesiyle satın alabilrsiniz.

 

4. Ön ödeme ile Banka Hesap numaramıza satın aldığınız ürünlerin ücretlerini EFT veya Havale yaparak.

 

Ön ödeme seçeneğini kullanan müşterilerimiz için: Belirtilen hesap numarasına ödeme yaparken açıklama kısmına iletişim bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiğinizden emin olun. Ürünün ücreti banka hesabında göründükten sonra kargo firmasına verilecektir.

Alıcı İsmi: Yadiğar YALÇIN
 
Banka Adı: HALK BANKASI
 
Şube Kodu: 1215
 
Şehir: Ankara
 
Şube Adı: Çubuk Şb
 
Hesap No: 1104678
 
IBAN NO: TR860001200121500001104678

Satılan bütün ürünlerimizin kargo ve kapıda ödeme (kapıda ödeme seçeneğini tercih eden kullanıcılarımız için) ücretleri alıcıya ait olup gönderilen kargo firmalarına göre kargo ve kapıda ödeme fiyatları değişiklik gösterebilir.

Ürün iade politikamız

 

 

Sorularınızın cevabı burada değilse her türlü soru ve önerileriniz için  iletişim formunu kullanabilirsiniz. iletişim için üst menüde bulunan İLETİŞİM linkini kullanabilirsiniz.

 

Saygılarımızla kolay gelsin.

Kolay gelsin by[a]teknolog

Write a comment

Comments: 0