Hijyenik Ambalajlar

teknoloji ve tasarım dersi projeleri
Hijyenik ambalajlar

 

Farklı ambalaj tasarımı yaparak ambalajlara ıslak pamuklu mendil koyulup işlevsellik kazandırılması, insanları hijyene özendirerek ve bu bilincin aşılanmasını amaçlayan projeyi gelin beraber yapalım.

ne-nasil.net

Projenin Konusu :Cips,çikolata, kraker gibi yağlı ve koku yapan aynı zamanda katkı maddesi içeren her durumda ve her şartta sahip olunan besinler tüketilmeden önce ve tüketildikten sonra ellerdeki bakterilerin parazitlerin el yoluyla bulaşan ve enfeksiyonel hastalıklar yaratmasından ötürü vücudumuzla (ağız saç cilt) temasını engellemek için yeni bir ambalaj tasarımı yaparak ambalajlara ikişer adet ıslak pamuk mendil konulması.

 

Projenin Amacı :Farklı ambalaj tasarımı yaparak ambalajlara ıslak pamuk mendil koyulup işlevsellik kazandırılması insanları hijyene özendirerek, bu bilincin aşılanması.

 

Projenin Hedefleri :Hazır gıdalar tüketilmeden el-ağız ilişkinden doğacak enfeksiyonel hastalıkların tetiklenmesinin önüne geçmek tüketimden sonrada (elde,saçta ciltte vb.)bakteri oluşumu engellemek,insanları hijyene özendirmek, ellerimizin dokunduğu bölgeler özellikle cilt, yüz, saçta oluşan bakterilerin oluşumunu engelleyerek toplumda bu tür hijyensizlikten kaynaklanan olumsuzlukları önlemek,

insanları hijyenik olmaya özendirmek.

Çocuklarda temizlik bilincini aşılamak

Ambalajların yalnızca atık malzeme olmaktan çıkartarak ve hazır gıdaların sağlıksızlığını insanlarda temizlik alışkanlığı kazandırmak adına kullanarak işlevsellik kazandırılmak.

 

Gerçekleştirilen Faaliyetler

Birinci grup öğrenci arkadaşlarımıza işlevsellik kazandırmadığımız ambalajların bulunduğu hazır gıdaları tüketmeleri için verdik bu gruptaki arkadaşlarımız bu besinleri tükettikten önce ve sonra ellerini yıkamadıklarını ve temizliğin önemine pek dikkat etmedikleri gözlemledik.

İkinci grup öğrenci arkadaşlarımıza işlevsellik kazandırdığımız paketlerin içerisinde bulunan hazır gıdaları tüketmeleri için verdiğimizde bu ambalajlar içerisinde bulunan gıdaları tüketen arkadaşlarımız tüketimden önce ve sonra el hijyenine önem verdikleri temizliklerine dikkat ettikleri gözlemlenmiştir,ve atık durumdaki paketleri el ile toparlayabildikleri için çöp kutularına attıkları gözlemlenmiştir, ve projemiz amacına ulaşmıştır.

 

Proje Özeti Islak Pamuk Mendil, cildimizin doğal savunma faktörlerini ihtiva eden koruyucu yağ tabakası verniks kazeoza’ya zarar vermez. Cilde uyumlu pH seviyesi sayesinde, doğal nem, bakteriostatik ve fungustatik etkinin devamlılığına katkıda bulunur. Su ile yapılan temizliğe göre, bakteri ve mantarları temizlemede daha etkin olmasının yanı sıra, yumuşak dokusu ile hiçbir tahrişe neden olmaz bu sebeple de bu temizlik aracını ambalajlarla birleştirerek bir işlevsellik kazandırdık hazır gıdaları tükettikten sonra elde kalıntılar kaldığının . Aynı zamandada bu tip gıdaları tüketmeden öncede elle bulaşan enfeksiyon hastalıklarınada engel olmak adına da; çünkü bu tip gıdalar hazır olduğu için her şartta ve durumda sahip olunuyor ve eller temizlenmeden tükeniyor ,Bunu engellemek için hazır gıda ambalajlarına bir bölme yaparak içine ıslak pamuk mendil koymayı planladık.böyle bir tasarımda ıslak pamuk mendili hem gıdaları tüketmeden önce hem de tükettikten sonra insanların kullanımına uygun olarak kullanmalarını sağlayarak hijyen ortamı oluşturduk. Bu tasarımı gerçekleştirdikten sonra insanların kullanımına ve görüşlerine sunduk ve olumlu sonuçlar aldık.insanlar hem gıdaları tüketmeden, hemde tükettikten sonra el temizliğine dikkat ederek el yoluyla bulaşacak enfeksiyon hastalıklarından korunmuş oldular.ve insanlarda özelliklede öğrencilerde ve çocuklarda temizlik bilincini aşılamış olduk.

 

Okul Bilgileri :

Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu

 

Öğrenci Bilgileri :

Hale Azimetli

Fatma Kök

  Write a comment

Comments: 11
 • #1

  irem (Wednesday, 08 February 2012 18:10)

  güzel

 • #2

  isimsiz (Friday, 10 February 2012 19:17)

  iyi güzel de malzemeleri nerde yazıyo

 • #3

  sena (Thursday, 16 February 2012 18:20)

  neerde yha malzemeler??

 • #4

  AgeoFunk (Monday, 20 February 2012 17:55)

  idare eder

 • #5

  Aysu (Monday, 19 March 2012 19:24)

  Bence Hiçç Güzel Olmamış Kim Yaptıysa Kesin Düşük Not Almıştır...

 • #6

  dilek (Tuesday, 03 April 2012 20:38)

  malazemeleri nerede

 • #7

  yasemin (Thursday, 05 April 2012 14:40)

  titizliği zorlamak gerekmez insanların bunu kendileri kavramaları gerekir yani insanın içinde olması daha doğru olur değil mi?

 • #8

  EDA (Thursday, 19 April 2012 09:05)

  BU ÇOK UZUN OKUYAMADIM ;

 • #9

  sera (Monday, 07 May 2012 12:37)

  bence çok güzel teknoloji tasarım dersinde anlattım öğretmenim çok beğendi sssssssssssssssssüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüppppppppppppppppeeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrr

 • #10

  hurişş (Monday, 25 February 2013 16:56)

  malzemeler nerdeeee

 • #11

  bilge (Sunday, 17 March 2013 15:20)

  her neyse benim işime yaradı gerçekten .birazz basit amaa..yok yaa yapan arkadaşların:Hale Azimetli - Fatma Kök
  eline sağlık

  Fatma Kök