ÖKSEOTU BİTKİSİNİN ANTİOKSIDAN ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI

Dış orbitallerinde bir yada daha fazla eşlenmemiş elektron bulunan kısa ömürlü, reaktif atom veya moleküllere serbest radikaller denir. Serbest radikallerin, hücre membranı proteinlerini yıkarak hücreleri öldürmek, membran lipid ve proteinlerini yok ederek hücre membranını sertleştirip hücre fonksiyonunu engellemek gibi birçok zararı vardır. Bu zararlar neticesinde pek çok hastalıklar meydana getirirler. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

ne-nasil.net

Serbest radikallerin bu zararlı etkilerini önleyici maddelere ise antioksidan maddeler denir. Radikal üretimi ve antioksidan savunma arasındaki dengenin bozulması dokularda haraplanma, gıdalar gibi organik materyal içeren ürünlerde ise bozulmaya yol açmaktadır. Yaptığımız çalışmalarda kiraz ağacı üzerinde yetişen ve yarı parazit olan ökseotu bitkisinin antioksidan özellik taşıdığını tespit ettik. Yapmış olduğumuz total antioksidan aktivite ölçümleri, serbest radikal giderme aktivitesi ölçümlerinde, kiraz öksesinin değerlerinin kullandığımız standart maddelerin (α-Tokoferol,

BHA, BHT ) değerlerine yakın olduğunu gördük. Bu sayede kiraz öksesinin de serbest radikallerin olumsuz etkilerine karşı kullanılabileceğini görmüş olduk.

Write a comment

Comments: 0