GÜNEŞ ENERJİSİ- PERISKOP SISTEM İLE IŞIK ALAMAYAN KONUTLARIN AYDINLATILMASI VE ISITILMASI

AMAÇ:

a) Yansıtıcı aynalar yardımıyla güneş enerjisinin depolanması.

b) Güneş alamayan apartmanların ısıtılması ve aydınlatılması amaçlanmıştır.

GİRİŞ:

Projemizin ekstra bir kullanılabilirlik alanı da evlerimizin ısıtılmasında ortaya çıkmaktadır. Genellikle klima ile ısıtılan evlerimizde ısınan havanın yükselmesinden dolayı taban tam olarak ısınamamaktadır. Ayrıca elektrik enerjisine aşırı yüklenmemizden dolayı büyük kentlerde sorunlar yaşamaktayız. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

ne-nasil.net

Apartman katlarının tabanına döşenen bir tesisatla güneş enerjisiyle ısıtılan suyun dolaşımı sayesinde tabandan ısıtma sağlanabilecektir. Bu sayede elektrik enerjisinden de tasarruf mümkün olacaktır. Ayrıca ışığı yansıtmak için kullandığımız aynaların üzerine ışığı depo eden akü yerleştirip, gündüz depo ettiğimiz enerjiyi gece aydınlatma amaçlı kullanabiliriz.

YÖNTEM:

Enerji tasarrufuna yönelik çok amaçlı bu projemizin işleyebilmesi için her bina diğer binanın güneş ışığını taşıyıcı pozisyonda olacaktır. Ekteki resimde de görüldüğü gibi apartmanların çatısına yerleştirilen ve gün içinde güneşin aldığı konuma göre hareket eden bir güneş paneli içine yerleştirilen prizma ışığı kırarak diğer binanın camına yerleştirilen aynaya yansıtılacaktır. Her katın camına yerleştirilen yansıtıcı aynalar sayesinde ışık yansıtılarak güneş ışığı girmeyen evlerin ısıtılması ve aydınlatılması sağlanacaktır.

SONUÇ VE TARTIŞMA:

1- Yansıtıcı aynalar yardımıyla güneş ışığı almayan evlerin aydınlatılması,

2- Güneş ışığını depolayan ve yansıtabilen akü sayesinde gündüz yansıtılan güneş ışığı gece çevre aydınlatılmasında kullanılabileceği,

3- Güneş ışığı sayesinde binaların elektrik harcamadan ısınması sağlanmıştır.

4- Elektrik enerjisinden tasarruf edilmiştir.

Hazırladığımız deneysel makette enerjiden kazandığımızı fark ettik. Bunu ülke hatta dünya çapında yaparsak enerjiden çok fazla tasarruf edeceğimize inanıyoruz.

KAYNAKLAR:

www.Wikipedia.com

Marangoz maketin hazırlanmasında yardımcı oldu. Yusuf ÖZKIR(Mühendis)

Write a comment

Comments: 0