GÜNEŞ ENERJİLİ HAVA AKIM TÜRBİNİ

Güneş enerjisiyle sera içindeki havayı ısıtıp soğuk bölge arasında hava akımı oluşturmak amacımızdır. Oluşan hava akımı jeneratörü döndürecek ve elektrik üreteceğiz.

Yöntem ve İşlemler:

Yeryüzüne yakın hava katmanı ısınarak öz kütlesi düşer ve yukarı doğru yükselir. Yükselen bu sıcak havanın yerine, atmosferin üst tabakalarında soğuyan hava kütleleri hareket eder. Oluşan bu hava akımı rüzgar türbinlerinin hareket etmesini sağlamaktadır.Projemizin yapısında ortada uzun bir kuleden ve kulenin tabanında yer alan geniş bir (sera gibi düşünülmüş) bölümden oluşuyor. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

ne-nasil.net

Seralarda güneş etkisi altında içindeki hava ısınır. Isınan hava yüksek basınç oluşturur, alçak basınç bölgesine doğru hareket edecektir. Bu hareket  hava akımını oluşturur. Sera alanının geniş oluşu oluşan hava akımını kuvvetlendirecektir.

Hava akımının akış yönünü kendimiz belirleriz ve seranın orta kısmına doğru yönlendiririz. Orta kısımda bulunan kule gibi yüksek bacadan hava akımının çıkmasını sağlarız. Kulenin tabanındaki bölümde güneş yardımı ile ısınan hava kulenin içinde yükseliyor ve kulenin içinde bulunan jeneratörü döndürerek oldukça yüksek bir miktarda elektrik üretiyor. Geliştirdiğimiz maket üzerinde sistemin nasıl çalıştığını görebiliyoruz.

Sonuç:

Sonuçta sera içindeki havanın ısınmasıyla bacadan hava akımının oluşmasını gerçekleştirdik. Bacadan çıkan hava akımı kuvvetliydi ve pervaneleri döndürebiliyordu. Dönen pervaneler dinamo benzeri sistemi döndürdü ve elektrik üretmiş olduk. Elektrik üretim şeklini geliştirdiğimiz maket üzerinde sağladık. Maket üzerinde sistemin nasıl çalıştığını görebiliyoruz. Rüzgârı ve akarsuyu olmayan ülkelerde elektrik üretimi için gayet kullanışlı bir sistem oldu. Aynı zamanda fosil yakıtlarını kullanmadığımız için çevreye önemli bir katkı sağlamıştır. Çevreci örgütlerin destekleyeceği bir proje olduğuna da inanıyoruz

Write a comment

Comments: 0