TÜKENEMEZ İKİ KUVVETTEN SÜREKLİ ENERJİ ELDE ETME

Günümüzde Fosil yakıtlara alternatif olan yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelme kaçınılmaz hale gelmiştir. Çevreye zarar vermeyen önemli kaynaklar; hidroelektrik, rüzgâr ve güneştir. Bu enerji potansiyellerini elektriğe dönüştürmek de maliyeti yükseltmektedir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

ne-nasil.net

Bu gün enerji kaynağı kıtlığı kadar enerji maliyeti yüksekliği de önemli bir problemdir. Biz, bütün bu maliyeti yüksek ve yenilenemez enerji kaynaklarına alternatif olabilecek enerji üretme metodu geliştirdik. Yerçekimi ve suyun kaldırma kuvveti birbirine zıt yönlü iki kuvvettir. Bu iki büyük kuvvetten sürekli enerji elde edebileceğimizi düşündük. Bu hareket ve dönüşümü sağlayacak bir maket üzerinde çalıştık. Yaptığımız makette, hareketi, dinamo aracılığı ile elektrik enerjisine dönüştürerek bir lambanın yanmasını sağladık.

Mekanizmanın yapısı: Mekanizma, içinde bir kütlenin gidip gelebileceği içine su dolabilecek yer çekimine dik yerleştirilen 15 cm çapında iki plastik borudan (hazneden) oluşmaktadır.

Bu haznelerin içinde yer çekimi ile iş yapacak birer kütle bulunmaktadır. Kütleler hareketi dinamoya aktaran makaralar üzerinden birbirine iple bağlıdır. Bu kütleleri suyun kaldırma kuvvetinden faydalanıp kaldıracak yastıklar bulunmaktadır.

Projemizin hayata geçmesi durumunda:*Hidroelektrik santrali kurmaya uygun olmayan akarsuların kenarlarına kurulu enerji elde edilebilecektir.*Büyük şehirlerin içme suyu barajlarına kurularak içme suyunun enerji ürettikten sonra, şehre ulaşması sağlanacaktır.*Sulamada kullanılan sular tarlalara verilmeden bu sistemi çalıştırması sağlanabilecektir. *Hidroelektrik santrallerinin bitiş noktasına kurularak suyun bir kere daha bu sistemle enerji üretmesi sağlanacaktır.*Rampa bir arazide peş peşe kurulması halinde, suyun (Birinden çıkıp diğerine geçerek) birçok mekanizmayı çalıştırması sağlanabilecektir.

Write a comment

Comments: 0