FOTOVOLTAIK SİSTEMLERE YENİ BİR BAKIŞ AÇISI:

Günümüzde alternatif enerji kaynaklarının başında gelen güneş enerjisinin verimi sanayi tipi panellerde en fazla %17’dir. Amacımız bu oranı maliyeti yükseltmeden artırmaktır. Bu amaca uygun olarak güneş panellerinin yüzey alanını artırmanın yanında panelin boyutunu mümkün olduğunca küçültmek gerektiği fark edilmiştir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

ne-nasil.net

Bilim adamlarının yüzlerce yıldır yaptığı gibi cevabı doğada aramak en akıllıca yol olacaktır. Yüzey alanın artırma yöntemleri incelendiğinde ise böcek gözlerinin çoklu mercekli yapısı teknolojiye yol gösterici türdendir. Proje bu sistemin panellere uygulanmış halidir. Deneylerde mercek ile panel arasına döşenen

fiber optik kablolarla yüzeye düşen fotonlar dik olarak panele iletilmiştir. Fakat ampermetre ve voltmetre ile yapılan ölçümlerde belirgin bir artış saptanamamıştır. Teorik açıdan doğruluğu ispatlanan yöntemin pratikte uygulanamamasının sebepleri araştırıldığında ise sorunun ışığın fiber optik kabloya girme aşamasında olduğu görülür. Bunu engellemenin yolu ise panelin ışınları daima dik almasını sağlayacak olan güneş sensörlarıdır. Ayrıca elektrik elde etmenin yanında, panelin altına döşenen borularla ekstra enerji harcamadan su ısıtılmıştır. Bu sayede paneli maksimum verimle çalışması için gerekli olan ideal ısıyı yakalanmıştır.

Write a comment

Comments: 0