HİBRİT TAŞITLARA HİBRİT AKÜMÜLATÖR

Küresel ısınma ve fosil yakıtların giderek tükenmesi nedeniyle daha çevreci ulaşım araçları geliştirmek popüler teknolojinin önemli konularından biridir. Bu konuda elektrik en zararsız enerji kaynaklarından biri olarak görülmektedir. Ancak enerjiyi depolama amacıyla ağırlığı fazla olan akümülatörler kullanıldığı için kullanılan enerjinin büyük kısmı, aracın yükünün büyük kısmını oluşturan akümülatörün kendisini taşımak için harcanmaktadır. Bu da verimi düşürmektedir. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

ne-nasil.net

Akümülatörlerde ağırlık azaltılması enerji verimliliğini; dolayısıyla aracın menzilini artıracak ve elektrikli taşıtların daha popüler olmasını sağlayacaktır. Metot ve Süreç: Ağırlığa sebep olan madde özgül ağırlığı 11,3 olan kurşundur. Bunun yerine aynı görevi yapacak daha hafif maddeler kullanılmalıdır. Genel olarak tahtanın özgül ağırlığı, metallerden çok daha az olduğundan uygun ağaçlar bunun için kullanılabilir.

Kurşun çubuklar yerine iyonik sıvılar emdirilmiş kavak gibi emiciliği fazla olan tahta çubuklar kullanıldı. Tahta çubuğun yapısında bozulma olmaması ve iletimin daha iyi sağlanması için iletken madde ile kaplandı. Biz alüminyum folyo kullandık. Bu malzemeler ile yeni tipte akümülatörümüzü hazırladık. Önce şarj ettik daha sonra da bu enerjiyi kullanarak temsili elektrikli cihazı çalıştırdık.

Sonuç: Daha az maliyetli ve daha hafif akümülatörler elde edilecektir. Bu proje sayesinde akü kullanılarak yapılacak diğer buluşların da önü açılacaktır. Akümülatörün ana maddesi olan kurşunun da fazla kullanılmamasını sağlayarak çevre temizliğine katkı sağlayacaktır. Yapacağımız akünün içeriğinde organik madde miktarı daha fazla olduğundan çevre dostudur. Kullanılacak ağaç tipi, iletken madde gibi konularda projemiz geliştirilmeye açıktır. Gelişen teknoloji ve daha uygun maddelerin bulunması verimliliği artıracaktır.

Write a comment

Comments: 0