BALONLU RÜZGAR TÜRBİNİ

Projemizin amaçları; rüzgar enerjisi kaynakları, özellikleri ve türbinleri ile ilgili literatürde araştırma yapmak, kendi tasarımımız olan bir balonlu rüzgar türbininin ufak bir modelini imal etmek, rüzgar simülatörü karşısında kontrollü deneyleri yapmak, sonuçlardan faydalanarak rüzgar türbininin yeryüzünden olabilecek yüksekliğini ve potansiyel rüzgar gücünü hesaplamak, önerilerde bulunmak ve bunları tartışmaya açmaktır. Yüksekliğe bağlı olarak rüzgar hızının artması bilgisi bizi uçabilen rüzgar türbinleri konusunda bizi düşünmeye sevk etmiştir.DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

ne-nasil.net

Literatürde araştırma yaptığumuzda tek bir tane 2008 yılı içinde patenti alınan MARS adı verilen balon türbinle karşılaştık. Bizim tasarımını yaptığımız balonlu rüzgar türbininde ise, MARS’dan farklı olarak rüzgar gülünün çevresine yuvarlak bir balon geçirdik. Rüzgar gülü üç kademelidir. Dıştaki en büyük 1. kademenin çapı  35 cm, oratadaki 2. kademenin çapı 27,5 cm, içtekien küçük 3. kademenin çapı ise 19,5 cm’dir. Balonlu rüzgar türbini ile deneyler kontrollü olarak kapalı ortamda bir rüzgar simülatörü karşısında yapılmıştır. Bu iş için ZASS Marka, 45 cm vantilatör çapında 3 kademeli (düşük, orta, yüksek) ayaklı bir vantilatör kullanılmıştır. Rüzgar gülü üzerinde bir parçası, diğer parçası balon üzerinde ve irtibatlı ayrı göstergeli bir hız okuyucu kullanılarak; ve rüzgar gülü ile hız simülatörü arasındaki dikey mesafeler (0,5; 1,0; 1,5 m) şeritmetre ile değiştirilerek 3 ayrı vantilatör kademesinde deneyler yapılmıştır. Sonuçlar; rüzgar türbininin yeryüzünden yüksekliği arttıkça rüzgar hızının da arttığı ve potansiyel rüzgar gücünün ise hızın kübü ile orantılı olarak arttığını göstermektedir. Bizim bu projemiz daha büyük ebatlarda gerçekleştirilirse, seyyar olarak herhangi bir yerde, değişik yeryüzü yüksekliklerinde rüzgar enerjisinden yüksek miktarda elektrik enerjisi elde etmek mümkün olabilecektir.

Write a comment

Comments: 2
  • #1

    Tuğba (Tuesday, 21 December 2010 10:17)

    ne akıllı insanlar var

  • #2

    VOLKAN (Wednesday, 16 November 2016 15:43)

    BALONLU RÜZGAR TÜRBİNİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İSTİYORUM SİZDEN. BANA ULAŞIRSANIZ "v-o-l-k-a-n-95@hotmail.com" iletişim adresim