Robot Uyugulamaları

<<--Diğer Örnekler için Yan Menüyü Kullanabilirsiniz.
ne-nasil.net

Pzt

05

Mar

2012

Hidrolik Robot Nasıl Yapılır?

hidrolik robot kol nasıl yapılır?
hidrolik robot nasıl yapılır?

Arkadaşlar resime bakınca korkmanıza gerek yok. Sadece şırınga ve karton kullanarak gerçekleştirilen bir sistemle karşınızdayız. Gelişmiş hidrolik robot tasarımlarının basit ve hareketli çalışan versiyonunu gerçekleştireceğiz.

Sistemin çalışma prensibi: Sistem şırınga içerisinde yer alan sıvının (su vb.) şırınga kolu (piston) ile itilerek elde edilen basınç kuvvetini kullanarak sistemin hareket etmesini sağlamaktadır.

Heyecanınızı yenmek, sistemin çalışma videosunu ve yapım resimlerini incelemek için her zamanki gibi BUYRUN DEVAM EDELİM. 

devamı 57 Yorum

Prş

21

Nis

2011

Güneş Enerjisiyle Çalışan Robot

güneş enerjisiyle çalışan robot yapımı
güneş enerjisiyle çalışan robot yapımı

Ewweet  arkadaşlar sizlerle tekrar bir vibrobot yazısıyla daha beraberiz. Projemiz "Güneş Enerjisiyle Çalışan Hamamböceği Vibrobot" projesi. Önceki yazılarımızda sizlerle vibrobot uygulaması paylaşmıştık. BURADAN inceleyebilirsiniz.

Sizde resimde görüldüğü gibi hamambözeği şeklinde güneş enerjisiyle çalışan bir otomat yapmak istiyorsanız BUYRUN DEVAM EDELİM.

devamı 14 Yorum

Pzt

21

Mar

2011

Işık Takip Eden Robot Yapımı

ışık izleyen robot yapımı
ışık izleyen robot yapımı

Bu projemizde sizlere "Işık Yönünü Takip Eden Robot" yapımını anlatacağız. Literatür taraması yaptığınız zaman benzeri çok fazla robot tasarım ve devreleri bulabilirsiniz. Bu robotun en önemli özelliği herhangi bir mikroişlemci kullanmadan sadece basit elektronik ve mekanik düzenekler kullanarak gerçekleştirilmesidir. Yazılarını ve projelerini zevkle takip ettiğim, Fırat Üniversitesinden Yavuz Erol'un Bilim ve Teknik Dergisinin Mayıs 2008 sayısında Kendimiz Yapalım bölümündeki anlatımıyla buyrun projenin yapımına DEVAM EDELİM. 

devamı 70 Yorum

Cum

18

Mar

2011

Basit Robot Yapımı TEKNOLOG

robot yapalım
robot yapımı

Krokodil, led diyot ve plastik gibi basit malzemeler kullanarak şekilde görüldüğü gibi şirin bir robot tasarlamak istiyorsanız BUYRUN DEVAM EDELİM.

devamı 40 Yorum

Pzt

08

Şub

2010

Küçük Elektro Mekanik Böcek Robot Yapımı

robot yapımı

Arkadaşlar sizlerde şekilde görüldüğü gibi hava akımlarının oluşturduğu titreşimden faydalanarak kendi gözlerinde bulunan LED diyotları yakıp-söndüren Küçük Elektro Mekanik Böcek.

Otomatımızdan yapmak istiyorsanız BUYRUN DEVAM EDELİM.

devamı 72 Yorum

Çrş

22

Nis

2009

Vibrobot (titreşimli mini otomat) Yapımı

vibrobot

Basit ve küçük olduğu kadar eğlenceli bir mini otomat (şekilde görüldüğü gibi) uygulaması yapmak istiyorsanız buyrun DEVAM EDELİM.

devamı 116 Yorum

Sal

21

Nis

2009

Su Üzerinde Yürüyen Robot Yapımı

su robotu

Değerli ziyaretçiler sizde şekilde görüldüğü birkaç basit malzeme kullanarak su üzerinde yürüyen robot (Strider böceklerden etkilenerek yapılan) yapmak istiyorsanız buyrun DEVAM EDELİM.

devamı 61 Yorum

Cts

21

Mar

2009

İki Tekerlek Üzerinde Dengede Duran Robot Yapımı

robot yapımı

Basit bir anahtar kullanarak sadece iki tekerlek üzerinde duran çok basit bir robot yapımı. Sitemizde daha önce sizlerle paylaştığımız MİNİ ÖRÜMCEK ROBOT projesinde uyguladığımız aşamalar ile benzerlik teşkil eden bu proje sayesinde ilk robotik uygulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. İlk robotunuzu yapmak istiyorsanız buyrun DEVAM EDELİM.

devamı 47 Yorum

Sal

10

Mar

2009

Mini Örümcek Robot

mini örümcek robot

Bir kaç devre elemanı ile yapabileceğiniz küçük bir otomat.

Mini Örümcek adını verdiğimiz otomat engellere çarptığı zaman yön değiştirme özelliğine sahip. Tabi siz isterseniz daha fazla özelliklerde ekleyebilirsiniz.

Engelden kaçma özelliğini sağlayan "ataç" malzeme yerine "gitar telini" kullanırsanız daha rahat edersiniz. HAYDİ YAPMAYA BAŞLAYALIM.

 

Otomata ekleyebileceğiniz özelikler:

 

Işığı takip

Alarmlı saat ekleyerek uyandırma özelliği

Çizgi Takip

Sese Duyarlı vb.

devamı 50 Yorum

Çrş

11

Şub

2009

Yangın Söndürme Robotu (ROBO110)

 

 

Orman yangınları doğaya büyük zarar verir. Çıkan yangınları söndürmek için emekler sarf edilir ve bazen yangınlar can  kayıplarına da sebep olur. Yapmış olduğumuz bu çalışma itfaiye erinin girmesinin sakıncalı olabileceği yerlerde ve kapalı alanlarda meydana gelen yangınlara otomatik olarak müdahale edebilir. Üzerindeki kamera sayesinde 100 metre uzaktan kumanda edilebilen robot, gaz sensörüyle ortamdaki atmosferi analiz ederek, ortamın  insan sağlığına zararlı olup olmadığını tespit etmektedir. Proje ayrıntıları,resimleri ve çalışma diyagramları için BUYRUN DEVAM EDELİM

devamı 46 Yorum