Thu

07

Apr

2011

Yavru Balıklar İçin Rafya Kullanarak Ucuz ve Kolay Yavruluk Yapımı

rafyadan yavruluk yapımı
rafyadan yavruluk yapımı

Bu aralar balıklarla çok uğraşır oldum. Lepistes balığım yavrulama hafatasına geldi. Canlı doğuran balıklarda yavrularını doğurunca yedikleri için bir telaşe kapıldım. Yapmış olduğum araştırmalar ve pet shop satıcısıyla  yaptığım görüşmeden sonra yavruluk gibi çeşitli çözümler sundular. Yavruluk aldım bir tane. Anne balık yavruluk içinde strese girdi. Doğum yaptıktan sonrada yavru balıklar yavruluğun ince ızgara deliklerinden çıkmışlar. Dolayısıyla diğer balıklara yem olmuşlar. İneternette Rafya (hediye paket süsü) kullanarak sunni bitki yapma yöntemi hoşuma gitti. Bende bir tane yaptım ve sizlerle paylaşmak istedim. Ancak şunu belirtmek isterim yavru balıkları korumaya rafyalarında tek başına faydası olmuyor. Akvaryumun zeminine yavruların saklanabileceği süs,bitki,taş vb. malzemeler koymayı unutmayın. Projenin resimli ve açıklamalı yapım detayları için BUYRUN DEVAM EDELİM.

ne-nasil.net
canlı doğuranlar için yavruluk yapımı
rafya

Proje için gerekli malzemeler:

  • Akvaryumun büyüklüğüne göre 4-5 metre Rafya (Kırtasiyelerden rica etseniz ücret ödemeden temin edebilirsiniz).
  • Makas
  • Sıcak Slikon Tabancası ve Slikon
  • Plastik tabak
rafyadan yavruluk
rafyadan yavruluk yapımı

İlk olarak makasın kesen ağzıyla rafyamızı çekiyoruz. Böylece rafya kıvrılarak yavruların saklanması için gerekli fiziki görünüme sahip olacak.

Rafyamızın hepsini çektikten sonra akvaryumunu boyuna göre makas yardımıyla eşit parçalara ayırıyoruz.

balık yavruları için rafyadan yavruluk yapımı
ucuz yavruluk yapımı

Kestiğimiz rafya parçalarının hepsini uç uca birleştirip sıcak slikon kullanarak plastik tabağın ortasına yapıştırıyoruz.

evde yavruluk yapımı
proje yapalım

Sistemin Akvaryum zemininde dengeli bir şekilde durması için tabağın içini kumla dolduruyoruz ve işimiz bitiyor. Kolay gelsin. Yavrularınız için güvenli ortamlarda iyi seyirler...

by@teknolg

rafyadan yavruluk yapımı
rafyadan yavruluk yapımı

Write a comment

Comments: 46
  • #1

    Cihat (Sunday, 10 April 2011 17:54)

    perfect...

  • #2

    osturuk (Tuesday, 12 April 2011 10:24)

    süper bişiya

  • #3

    mehmet (Thursday, 14 April 2011 19:46)

    ii olmus

  • #4

    alper (Thursday, 14 April 2011 20:50)

    çok güzel ve mantıklı

  • #5

    ÎRMAK (Sunday, 17 April 2011 07:43)

    GÜZELLL AMA İŞ YAPMAKTA& ^^^^^^^^^^

  • #6

    alper (Wednesday, 20 April 2011 19:50)

    yha pekte güzel deil basit gibi görünüo ama baya işi var

  • #7

    eda (Saturday, 30 April 2011 17:47)

    bencede

  • #8

    alperen (Monday, 02 May 2011 17:26)

    bunu ben yeptım 2. oldum hırkız

  • #9

    carolin (Monday, 16 May 2011 18:27)

    bence fna deil eh işte

  • #10

    sinem (Thursday, 02 June 2011 10:18)

    çok süper birşey ama iş yapmasında ....

  • #11

    name (Sunday, 19 June 2011 11:12)

    rafyaları 2 ya da 3 e bölerek saklanacakları yeri daha güvenli hale getirbilirsiniz

  • #12

    Eren (Tuesday, 28 June 2011 05:40)

    Tebrikler güzel olmuş

  • #13

    usta (Tuesday, 13 September 2011 21:57)

    İyi ama bence bunu biraz daha geliştir ama fikir dahice ...

  • #14

    sertap (Wednesday, 02 November 2011 13:54)

    mükemmel

  • #15

    MELİKE (Friday, 25 November 2011 09:41)

    ÇOK İLGİNÇ OLMUŞ

  • #16

    andırcone (Tuesday, 13 December 2011 21:06)

    fena sayılmaz

  • #17

    kanka (Thursday, 15 December 2011 19:46)

    iyi düşünce iyi fikir zaaa x'Déé

  • #18

    çağtay ulusoy (Wednesday, 04 January 2012 14:51)

    bna filim çekiminde lazım olacak bu o yüzden harika olmuş

  • #19

    knkan (Tuesday, 21 February 2012 20:33)

    bunu yapçana git pet shoptan 2 liraya gerçek bitki al ben öle yaptım ve tüm akvaryumu kapladı nerdeyse çünkü gerçeği büyüyo akıl:)

  • #20

    diloş (Saturday, 25 February 2012 19:08)

    çook saçma olmuş hiç bi manası yoq

  • #21

    asdfghjklşi (Monday, 27 February 2012 14:29)

    bunun yavrulukla hiç alakası yok akvaryum süsü olmuş bu

  • #22

    gizli (Saturday, 03 March 2012 15:44)

    ben yapmışyım 1 balık bile ölmedi

  • #23

    baba kıng (Tuesday, 06 March 2012 10:50)

    iyi bişey gibi ama benim balığım japon balığı ve yavrusu yok ya ikiside kız yada erkek

  • #24

    Emin (Wednesday, 07 March 2012 22:03)

    knkan ; kardeşim çok zekisin alkışlamak istiyorum seni..
    Bir bitki fiyatı 2 TL olabilir , rafya fiyatıda diyelim 3-4 Tl Bitkiyi (canlı sonuçta) yaşatmak için 12 saat sürekli yanması gereken bir akvaryum florasanı alıcaksın. Eğer bitkileri yaşatamazsan ölmüş bitki zehirli madde salgılar akvaryumdaki balıklar ölür.

    Şahsen ben BİR AKVARİST Olarak Deneyimlerimle konuşuyorum kimse bilip bilmeden müdahalede bulunmasın
    Florasanlar 10-50 Arasında değişiyo
    Elektri Masrafı Oda EN AZ 10 Tl
    Rafya 3-4 TL
    Bir bitki fiyatı 22 TL
    Senin dediğine göre bencede bitki daha mantıklı (!)

  • #25

    Aaaaa (Thursday, 08 March 2012 19:14)

    Eminin ne dediği belli değil beyler :D

  • #26

    dj vurgun (Wednesday, 14 March 2012 14:53)

    ne hava atıyon gardaş bende yaptım benimki daha spr benim balımda 72 tane yavruladı

  • #27

    gugu (Thursday, 05 April 2012 20:14)

    ehhh iyi

  • #28

    dilan (Wednesday, 16 May 2012 20:05)

    güzel

  • #29

    şevval (Monday, 21 May 2012 13:20)

    ben beğendim ama daha değişikde yaılırdı
    ben teknoloji tasarım öğretmeni olarak bunu söylüyorum

  • #30

    betus (Wednesday, 03 October 2012 18:40)

    cok kolay

  • #31

    asu (Wednesday, 21 November 2012 15:48)

    hoş iyimiş yaparım kolay

  • #32

    yasin (Monday, 26 November 2012 18:11)

    cok kolay

  • #33

    ezgi (Monday, 10 December 2012 10:30)

    benimde lepistesim doğurdu doğururken yavruluğa koyduk hiçbişey olmadı ayrıca yavruluğun arası yavruların çıkacağı kadar büyük değil

  • #34

    AdaPetShop (Wednesday, 19 December 2012 15:21)

    Çok saçma olmuş onun yerine pet shoplarda satılan mağaraların içine koyarsan daha iyi olur.Hem yavru balıkların ışıktan kaçabilmiş olurlar strese girmezler.Ve motor suyu dalgalandırdığından dağılır o rafyalar.

  • #35

    seyit (Tuesday, 29 January 2013 12:54)

    çok teşekkür ederim

  • #36

    nergis (Monday, 11 February 2013 18:14)

    çok sagolun çok iyi

  • #37

    a (Monday, 18 February 2013 18:12)

    Emin katılıyorum

  • #38

    eda (Tuesday, 19 February 2013 14:00)

    bence çok basit ama güzel degil :)

  • #39

    merhaba (Tuesday, 19 February 2013 19:26)

    yaşaaaa

  • #40

    ezgi (Friday, 22 February 2013 16:20)

    amelleler susun

  • #41

    seda (Friday, 08 March 2013 09:25)

    benim ödevim yapılmamış bir icat yapmaktı bi fikir bulurum diye girdim saçma sapan olmuş hem de benim yapacağım icadı yapmam gerek yapmaya kalsam bana pahalıya patlar

  • #42

    Adılazımdeğil (Monday, 29 April 2013 17:30)

    Akvaryum konusunda bayağı acemisin anlaşılan.Canlı doğuran tanklarında bitki olmalı.

  • #43

    lady gaga (Wednesday, 01 May 2013 15:57)

    bece çok saçma olmuş ...

  • #44

    irem (Sunday, 05 May 2013 18:59)

    süper

  • #45

    balıkçıı (Sunday, 12 May 2013 16:02)

    ben zaten bilodum :D ama işe yarıo yapın .D

  • #46

    Jack (Tuesday, 14 May 2013 15:22)

    Çok Güzel Hıeamınaqi